Ethereum Merge (Birleştirme) Nedir, Ne Zaman Geçilecek?

0
52

Ethereum Merge (birleştirme), ETH’nin Proof of work (PoW) mekanizmasından ayrılarak Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçişi anlamına gelir.

Ethereum, Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen bir coindir. İlk piyasaya sürüldüğünde ETH de BTC gibi iş kanıtı mekanizması ile hareket etmekteydi. Yüksek ekran kartı (GPU) ile üretimi yapılan ETH, son dönemlerde yeni çıkan popüler coinlerde olduğu gibi Proof Stake (PoS) mekanizmasına geçmeyi seçti.

Ethereum Neden Proof of Stake’e (Hisse Kanıtı) Geçiyor?

Proof of Work’ün (İş Kanıtı), önemli oranda bir enerji tüketimi yapmaktadır. Bu da kripto paraların ilki BTC’nin piyasaya sürülmesinden bu yana ETH ve Proof of Work’ün (İş Kanıtı) ile üretilen tüm kripto paraların tepki çekmesine neden oldu.

Ethereum, NFT’lerin, dApp’lerin ve merkeziyetsiz finansın (DeFi) yükselişi sayesinde katlanarak büyüdü. Haliyle bu durum, madencilerin çok daha zor şekilde kazım yapmalarına neden oluyor. İşlemleri doğrulamak için daha fazla hesaplama ve enerji kaynağına neden olması, ETH’nin yeni bir dönüm noktasına girmesini yani Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçmesini tetikledi.

Digiconomist verilerine göre Ethereum, yaklaşık 113 terawatt/saat elektrik kullanıyor. Araştırmacılar, tüketilen bu enerji miktarının bazı küçük ülkelerin toplam enerji miktarından daha yüksek olduğunu söylemektedir.

Tabi ki enerji tüketiminin aşırı olması, madencilerin işlemleri doğrulamasını da sekteye uğruyor ve bu da haliyle ağ sıkışıklıklarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı), bilindiği üzere herhangi bir enerji tüketimine ihtiyaç duyulan bir sistem değil. Yatırımcıların belirledikleri stake ücreti kadar ödüllerin alınması ile işleyen bir sistemdir.

Ethereum Merge’ye geçiş amacının tamamen enerji tüketimi ile birlikte karşılaşılan ağ sıkışıklığı sorununu çözmek olarak değerlendirebiliriz.

Beacon (İşaret) Zinciri Nedir?

Beacon (işaret) zinciri, Ethereum’un ana ağına paralel olarak çalışan bağımsız bir merkeziyetsiz ağdır. Ethereum’un şuan kullandığı Proof of Work (İş Kanıtı) yerine Proof of Stake (Hisse Kanıtı) algoritmasının konsensüs mekanizmasını kullanan Beacon, 2020’de piyasaya sürülmüştür ve şu an itibariyle yaklaşık 12.511.157 ETH stake eden aktif validatöre sahiptir.

Merge Nedir?

“Merge” kelime anlamı olarak “birleştirme” anlamına gelir. Ethereum Merge, işaret zindiri ile birleştirme olarak da okunabilir. PoS mekanizmasında çok fazla enerji tüketiminin yaşanması, ETH’nin yeni bir dönüm noktasına gelmesini etkiledi.

Merge, tek başına düşünüldüğünde Ethereum’un bu yeni dönüm noktasına bir başlangıç yaptığını ifade eden bir terim olarak da anlamlandırılabilir.

Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını değiştirmesi elbette bir gecede yapılabilecek bir şey değildir. Öncesinden bazı hazırlıkların ve test aşamalarının gerçekleştirilmesi gerekir. Beacon (işaret) zinciri, bir anlamda bu geçiş sürecinin daha başarılı şekilde geçmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Merge, Ethereum’un yeni sistemine geçişinde hızlandırmak için önemli bir parçadır. ETH’nin PoW mekanizmasında olması, işlemlerin daha yavaş ve maliyetlerin daha yüksek olması bir sorundur. Fakat Ethereum Merge ile yüksek gas fee’leri hemen çözmese de sonunda önemli ölçüde düşük maliyetlere indirgeyecek güncellemelere ön ayak olacaktır.

Merge (Birleştirme) Ne Zaman Olacak?

Kripto para dünyasının son dönemlerde en çok konuşulan konularından biri hiç şüphesiz Ethereum Merge’dir. Birleştirmenin ne zaman olacağı ile ilgili bilgi veren Ethereum Vakfı’ndan Tim Beiko, birleştirmenin Haziran 2022 sonrasında olacağını duyurmuştu.

Ethereum Merge Başarısız Olursa Ne Olur?

Kripto paraların ilki ve lider isimlerinden olması Ethereum Merge sisteminin olası bir “başarısızlık” durumunda ne olacağını merak ettiriyor.

Kripto fenomeni Ran Neuner, Merge ile ilgili yaptığı değerlendirmede, çok büyük bir ihtimalle olmasa da küçük bir ihtimalle, Merge’nin başarısız olabileceğini söylüyor ve bu oranın %10 gibi düşük bir oranda olduğunu belirtiyor.

Peki, Ethereum Merge başarısız olursa ne olur?

Fikir birliği mekanizmasının değişmesi, elbette kısa sürede olabilecek bir şey değil ve bunun için de Beacon (işaret) zinciri, geçiş sürecinde yaşanabilecek problemleri test etme amacı ile kuruldu. Şuana kadar Beacon’da herhangi bir sorunun olmadı, sürecin sorunsuz olarak ilerlediği biliniyor.

Ethereum Fiyatı Nasıl Etkilenir?

Ethereum Verge’ye geçiş ile birlikte fiyatının nasıl etkileneceği de merak edilen konulardan biri. Bununla ilgili yorum yapan bazı uzmanlara göre, Verge, fiyatın düşmesine etki eder.

Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin‘e göre ise Merge’in fiyat üzerinde etkili olmasının uzun zaman alabileceği konusunda uyarmıştı.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz