Binance KYC Doğrulaması, Nedir, Nasıl Yapılır?

KYC doğrulaması yani kimlik doğrulaması, finansal suçlarla mücadele etmek için kayıt olan kişilerden istenen kimlik doğrulamasıdır.

Kara para aklama, terör finansını önleme ve dolandırıcılık gibi sık işlenen suçların önüne geçmek için kripto para yatırımcılarından istenen KYC doğrulaması, borsaların keyfi olarak istedikleri bir işlem olmayıp devletlerin istedikleri bir işlemdir.

KYC Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Binance KYC Doğrulamasını yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1- Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “ayarlar” sekmesine tıklayın.

Ayarlar

2 – Karşınıza çıkan pencereden “Hemen Başla” sekmesine tıklayın.

3- Açılan pencereden Resmi kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü belgesi sekmesini tıklayın.

4- Açılan Sekmede kimlik ile doğrulama yapacaksanız ön ve arka yüzünü yükleyin.

5- Daha sonra selfie çekip yükleyin. Selfie çekimi için mobil uygulamadan giriş yapmanızı öneririz.

6- Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra “Yüz doğrulama” bölümüne geçmiş olacaksınız. Burada kafa bölgesinin olduğu yerde, sizden istenen hareketleri yapın. Başınızı sağa, sola döndürün, öne ve arkaya doğru götürün ve başarılı bir şekilde tamamlayın.

KYC Doğrulaması Yapılmazsa Ne Olur?

Bazı borsalar, KYC doğrulaması istemezler. Uzmanlar, kimlik doğrulaması istemeyen kripto para borsalarından uzak durulmasını önermektedir. Binance gibi işlem hacmi bakımından en yüksek işlem hacmine sahip olan borsa/borsalar, KYC doğrulaması isterler. Ancak doğrulama yapılmadan da kısıtlı olarak işlem yapmaya izin verirler.

Yani KYC doğrulaması yapılmadan Binance’de işlem yapmak mümkün olsa da yapılan işlemler kısıtlıdır. Binance, KYC doğrulaması yapmadan hesap açmaya izin verir fakat işlem yapabilmek için kimlik doğrulamasının yapılmasını şart koşar. Diğer büyük kripto para takas platformları da aynı şekilde çalışmaktadır.

KYC Aşamasında İstenen Belgeler Hangileridir?

Kimlik doğrulaması için hesabı açan kişinin gerçek bilgilerini teyit etmesi gerekir. Bunun için de istenen belgeler şunlardır;

  • Resmi kimlik belgesi
  • Sürücü belgesi
  • Pasaport

Kripto para yatırımcılarının doğru şekilde işlem yapabilmeleri için yukarıda saydığımız belgelerden birini mutlaka ibraz etmeleri gerekir. Buna ek olarak KYC doğrulaması için müşteriden açık ikamet adresi de istenmektedir. Bazı borsalar, zaman zaman müşterilerinin kimliğini doğrulamak için yeniden KYC doğrulaması isteyebilmektedir.

KYC Mevzuatını Kim Düzenler?

Son dönemlerde yeni yatırımcılar arasında küçük de olsa bir tedirginliğe neden olan KYC doğrulaması, aslında kripto para borsalarının kendi belirlediği bir mevzuat değildir. KYC düzenlemesi, ülkeden ülkeye farklılık gösterir ancak genel olarak ABD’deki Banka Gizlilik Yasası ve 2001 Vatanseverlik Yasası günümüzün AML ve KYC süreçlerinin çoğunu oluşturmaktadır.

KYC düzenlemesi konusunda Avrupa Birliği (AB) ve Asya-Pasifik ülkeleri, kendi düzenlemelerini geliştirmiştir. AB Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (AMLD) ve PSD2 yönetmelikleri, AB ülkeleri için genel çerçeveyi sunar. Küresel seviyede ise düzenlemeye yönelik koşullardaki uluslararası iş birliği, Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yürütülür.

Kripto Para Borsaları Neden KYC Doğrulaması İster?

Kripto paraların merkeziyetsiz olması, yatırımcıların aklına kripto para borsalarında neden KYC doğrulaması istenir sorusunu getirmektedir. Kripto paralar, bilindiği gibi anonimdir ve anonim olmaları, suç işlemek için müsait bir hale getirmektedir. Kara para aklama, terörü finanse etme ve dolandırıcılık gibi suçların kripto paralarla yapılması çok daha kolaydır.

Büyük işlem hacmine sahip kripto para borsaları, bu tip suçların önüne geçmek için yeni kullanıcılardan KYC doğrulaması ister. KYC doğrulaması istenmesinin nedenleri 3 temel üzerindedir. Bunlar;

  • Blockhain işlemleri, bilindiği üzere geri dönüşü olmayan işlemlerdir. Yapılacak yanlış bir ödeme, yanlış bir cüzdan koduna para gönderme ya da çalınma gibi durumlarda, muhatap alınabilecek kimse bulunmaz. Bu da çalınan fonların ya da yanlış gönderilen kripto paraların geri alınamayacağı anlamına gelir.
  • Kripto para satın almak için hiçbir kişisel bilgi göndermeye gerek yoktur. Çünkü kripto paralar büyük ölçüde anonimdir.
  • Birçok ülkede kripto paralarla ilgili yapılan düzenlemeler yetersizdir.

Yukarıda saydığımız etkenler bir araya gelinde, kripto para borsaları, yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için KYC doğrulaması isterler.

KYC Doğrulamanın Avantajları Nelerdir?

KYC doğrulaması, bazı kullanıcıların hoşuna gitmese de aslında kullanıcıları güvende tutan bir sistemdir. Binance de KYC doğrulaması (kimlik doğrulaması) istemektedir. Peki, KYC doğrulaması yapmanın avantajları nelerdir?

  • Kripto para ile borç verenler müşterinin kimliğini ve finansal geçmişini daha rahat görebilirler. Bu da borç verme ve risk yönetimi açısından önemli bir avantajdır.
  • Kripto para borsalarında sık yaşanan kimlik hırsızlığı ve finansal dolandırıcılık türleri ile mücadele etmeyi kolaylaştırır.
  • Kara para aklamayı önler.
  • Finansal hizmet sağlayıcıların güvenirlik ve güvenlik ve hesap verebilirliğini artırır.

KYC Doğrulaması Merkeziyetsizlik İlkesine Aykırı mı?

Kripto paralar, genel olarak anonimdir ve merkeziyetsizdir. Merkeziyetsiz olması da yatırımcıların “kimlik bilgimi neden vereyim?” sorusunu sormalarına neden olmaktadır.

Kripto paralarla ilgili hükümetlerin net olarak düzenleme yapamadıkları bir gerçektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi anonim olmalarından dolayı kara para aklama, terörü destekleme ve finanse etme gibi durumlar, anonim özelliğini taşımasından dolayı kripto paralarla kolaylıkla yapılabilmektedir.

Binance ve diğer büyük kripto para borsaları, hizmet verdikleri ülkelerin kanunlarına uygun şekilde hareket ederler. KYC doğrulaması da devletlerin istedikleri bir işlem olduğu için istenmektedir. Yani olası bir kara para aklama durumunda, suçlunun tespit edilebilmesi için gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here