Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası PancakeSwap Güvenilir mi?

Merkeziyetsiz kripto para borsaları arasında en güvenilir ve en çok kullanıcı sayısına sahip olan PancakeSwap, güvenlik katmanları ve özellikleri ile önde gelen isimlerden biridir.

Diğer borsalardan farklı olarak mobil cüzdan ile bağlanılan PancakeSwap, kullanım itibari ile ilk kurulumda kullanıcıyı zorlasa da MetaMask bağlantısının yapılmasından sonra, diğer borsalar gibi kolaylıkla alım-satım yapılabilen bir platforma dönüşmektedir.

PancakeSwap Değerlendirme | Artıları – Eksileri 2022

Merkeziyetsizdir Yeni başlayanlar için zor olabilir
Varlıklara müdahale edilemez Vadeli işlem
Denetlenmiş güvenlik Az sayıda altcoin
Şeffaf Canlı destek

PancakeSwap Hakkında Kısa Bilgi

CertiK tarafından yönetilen, merkezi bir otoriteye bağlı olmadan çalışan PancakeSwap, güvenilir kripto para borsalarındandır. Ancak her borsa tipinde olduğu gibi merkeziyetsiz kripto para borsaları da %100 güvenilir değildir. Akıllı kontratlara fon yatırmak, denetlenmiş ve itibarlı projeler için de risk taşıyan bir durumdur.

Bu kısa açıklamadan sonra olası riskleri bir yana bırakıp PancakeSwap güvenilir mi, neden güvenilirdir sorularına cevap vermek daha doğru olacaktır.

PancakeSwap Kimin?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi PancakeSwap herhangi bir ülkeye bağlı çalışan bir borsa değil. Bunun gibi sahibi ya da sahipleri de belirli kişilerden oluşmamaktadır. PancakeSwap sahipleri anonimdir. Binance Akıllı Zincir tabanlı merkezi olmayan bir borsa (DEX) olduğu için PancakeSwap (CAKE) de anonimdir.

PacakeSwap Güvenilir Bir Borsa mı?

Yukarıda da değindiğimiz gibi CertiK firması tarafından güvenliği sağlanan PancakeSwap bu yönüyle güvenilir bir kripto para borsasıdır. Peki, borsayı güvenilir kılan etkenler nelerdir? İşte detaylar…

1- Merkeziyetsiz Olması: PancakeSwap, diğer kripto paralardan farklı olarak herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olarak çalışmaz. MetaMask, TrustWallet, TokenPocket ve WalletConnect gibi mobil cüzdanlar kullanılarak direkt olarak kullanıcının kendi varlıkları üzerinden çalışır. Bu da varlıklara müdahale edilmesini ortadan kaldırır.

2- Denetlenmiş Güvenliğin Olması: PancakeSwap’ı güvenilir kılan en büyük özelliklerinden bir diğeri de denetlenmiş güvenliğe sahip olmasıdır. Platform, siber güvenlik firması CertiK’ten denetim alan bir borsadır. (Certik, güvenlik önceliği olan, DeFi ile NFTs gibi kritik işlevli uygulamaları yürüten Proof-of-Stake blockchainidir.)

Not: Kritik işlevli uygulamaları yürüten bir Blockcahin olan CertiK; Güvenlik Oracle, Sertifikalı Kalkan, Derin deniz ve CertiK Sanal Makinesi kullanarak güvenliği en üst düzeyde tutar.

3- Şeffaf Olması: PancakeSwap’ı güvenilir kılan en büyük özelliklerinden biri de şeffaf olması gelir. Kodları herkese açık bir biçimde sergilendiği için herkes tarafından incelenebilir ve denetlenebilir bir özellik sağlıyor. Bu da borsanın daha güvenilir bir yapıya sahip olmasını etkileyen özelliklerinden bir diğeri olarak söylenebilir.

4- Aracı Kurum Olması: Açık kaynaklı olmasını etkileyen bir diğer özelliği de PancakeSwap’ın bu özelliğinden dolayı sadece bir aracı kurum olarak çalışmasıdır. Dünya genelinde 3,5 milyonun üzerinde kullanıcısı olmasına rağmen, platform hiçbir yatırımcının kripto parasını kendi hesabına aktarmaz. Yukarıda da belirttiğiiz gibi mobil cüzdanlar üzerinden hesap oluşturulduğu için platformun cüzdanlara müdahale etme şansı hiç yoktur.

5- Otomatik Bileşik ile Staking Edilebilmesi: PancakeSwap’ı güvenilir kılan bir diğer özelliği ise otomatik birleştirme özelliğidir. Yani kullanıcıların en iyi APY’yi elde etmek için CAKE jetonlarını manuel olarak yeniden stake etmelerine gerek kalmaz. Bunun yerine otomatik olarak da bu işlem yapılarak satking yapılabilmektedir.

6- Kullanıcı Sayısı: PancakeSwap, herhangi bir merkezi bulunmayan bir borsadır. Her ne kadar yeni bir yatırımcı için tedirginlik verici bir durum gibi görünse de platformun aktif olarak 3,6 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. 48 milyon dolar ticaret hacmine sahip olan kripto para takas platformu, 12 milyar dolar kazıklı likidite değerine sahip bir borsadır. Bu da güvenilir kripto para borsaları arasında olmasını etkilemektedir.

5

PancakeSwap (CAKE) merkeziyetsiz kripto borsası

Merkeziyetsiz kripto borsası PancakeSwap ile güvenilir kripto alım satımı yapın!
PancakeSwaphızlı kayıt

PancakeSwap Hacklenir mi, Hacklenirse Ne Olur?

Merkeziyetsizlik ilkesi ile çalıştığı için ister istemez kullanıcıların aklına platformun hacklenip hacklenemeyeceği sorusu gelir. Aslında hiçbir platformun bu konuda %100 güvenilir olmadığını belirtmekte fayda var. Fakat merkezi bir otoritesi bulunmadığı, tamamen aracı kurum olarak faaliyet gösterdiği için PancakeSwap’ın hacklenip hacklenememesi çok önemli değildir. Çünkü varlıklar, kullanıcıların kendi mobil cüzdanlarında saklanmaktadır.

Buna rağmen geçmiş tarihlere bakıldığında PancakeSwap ile birlikte bir diğer merkeziyetsizlik özelliğine sahip olan Cream Finance, DNS’leri bir saldırıya uğradı. Tabi dediğimiz gibi direkt olarak kullanıcı varlıklarına müdahale edilemediği için pek bir risk taşımayan bir saldırı olarak kaldı. Buna rağmen yine de siber saldırının gerçekleştiği dönemde platform yetkilileri kullanıcılarını uyararak sorun çözülünceye kadar uygulamalardan uzak durmaları gerektiği konusunda uyardı.

PancakeSwap (CAKE) Kapanır mı?

PancakeSwap kullanıcıları, alım satım yaparken diğer borsalardaki gibi kullanıcılar arasında işlem yapmazlar. Bunun yerine likidite havuzuna karşı yaparlar. Yani burada aslında ne borsanın ne de yatırımcının aldığı bir risk yoktur. Buna ek olarak coinmarketcap verilerine göre yazıyı yazdığımız esnada PancakeSwap günlük işlem hacmi $2,124,342.69 dolaylarındadır. PancakeSwap kapanır mı sorusuna biraz da bu yönden cevap vermek gerekir. 

İşlem hacmi düşük olmayan kripto borsası hakkında bugüne kadar herhangi bir kapanma haberi duyulmadı. Buna ek olarak düşük olmayan bir işlem hacmine sahip bir borsanın kapatılması için de bir neden yoktur. Buna ek olarak Binance Smart Chain’de BEP20 tokenlerini değiştirmek için merkezi olmayan bir borsa olarak kurulması bir anlamda Binance güvenliğini de arkasına alması demektir. Bu nedenle PancakeSwap (CAKE) kapanır mı sorusuna “Hayır, kapanmaz” denilebilir. Ancak hiçbir borsanın garantisi olmadığı için kullanıcının ek güvenlik önlemleri alması önerilir.

PancakeSwap (CAKE) Yasal mı?

Kripto para ve borsaları ile ilgili olarak dünya ülkelerinde net alınmış bir karar bulunmamaktadır. Sadece bazı yasal düzenlemeler yapılmıştır. KYC doğrulaması gibi güvenlik önlemleri vs. Ancak PancakeSwap (CAKE) merkeziyetsiz bir borsa olduğu için kayıt gerektirmez, sadece mobil cüzdanın olması yeterli görülür. Yani yasallığı ile ilgili bir şey söylenemez, çünkü işlem yapan yatırımcının asıl muhatabı borsa değil, kullandığı mobil cüzdandır.

5

PancakeSwap (CAKE) merkeziyetsiz kripto borsası

Merkeziyetsiz kripto borsası PancakeSwap ile güvenilir kripto alım satımı yapın!
PancakeSwaphızlı kayıt

PancakeSwap Avantajları Nelerdir?

Kripto para borsa sayısının artması, elbette daha farklı alternatifleri değerlendirme açısından olumlu olarak karşılanır. Ancak artan borsa sayısı ile birlike güven problemi de kendini gösteriyor. PancakeSwap güvenilir mi ya da neden PancakeSwap tercih edilmelidir sorusu da bu nedenle fazlasıyla kullanıcılar tarafından sorulan bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bir yatırımcı neden yatırımlarını PancakeSwap üzerinden yapmalıdır?

Kayıt Olma Kolaylığı: Binance, Huobi ya da diğer kripto para borsalarına kayıt olmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Forum doldurmak, mail adresi doğrulamak, akabinde KYC doğrulaması yapmak için işlemler, bazen kullanıcıları bunaltabiliyor. PancakeSwap, böyle bir zorunluğu olan bir borsa değil. Sadece BNB Smart Chain üzerinden herhangi bir tokeni saniyeler içinde takas ederek işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Likidite Havuzlarından Token Alımı: Bilindiği gibi diğer kripto para borsalarında alım-satım işlemleri, yatırımcılar arasında yapılır. Yani bir alıcı bir satıcının olması gereken borsalardır. PancakeSwap, bu konuda da daha farklı bir yol izlemektedir. Direkt olarak likidite havuzlarından coin almayı sağlayan borsa, bu yönüyle de yine diğer kripto para borsalarından daha farklı bir sistem ile çalışır.

Pasif Gelir Kazanma: Kullanıcıların likidite sağlayabildiği borsada, buna ek olarak pasif gelir elde etmeleri de mümkündür. “CAKE” adı verilen pasif gelir modeli, platformun çeşitli zaman aralıkları ile sunduğu piyango sonucunda belirlenmektedir. PancakeSwap tarafından gerçekleştirilen piyango çekilişi ortalama 6 saat sürüyor ve 1-14 arasında rast gele bir rakam çekilerek çekiliş sonuçları belirleniyor. Kullanıcılarından bu rakamlar arasında sıralı sayılara sahip olan kullanıcılar, piyango için toplanan paranın yarısını alıyor.

Sonuç Olarak: PancakeSwap en güvenilir kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Ancak tüm bu özelliklerine rağmen yine de her platformu kullanırken dikkat ettiğiniz gibi PancakeSwap kullanırken de dikkatli olmanızda yarar vardır. Örneğin Metamask ya da diğer cüzdanınıza tüm sermayenizi bağlamak yerine belirli bir oranda stake etmeniz daha güvenilir bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

PancakeSwap SSS

PancakeSwap Projesi Nedir?

PancakeSwap, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı Automated Market Maker (AMM)olarak tanımlanan, kripto para takas platformudur. CertiK tarafından audit edilmektedir.

PancakeSwap ücretli mi?

PancakeSwap, kullanıcılarından her işlem başına %0,25 oranında işlem ücreti keser ve kestiği bu ücretin %0,17’lik kısmını likidite sağlayıcılarına ödül olarak verir.

PancakeSwap Borsası nasıl kullanılır?

Binance Smart Chain'de geliştirilen bir kripto para takas platformu olan PancakeSwap’ta işlem yapmak için öncelikle bir mobil cüzdan bağlamanız gerekir. Para yatırma işlemini tamamladıktan sonra swap yapmak için istediğiniz işlem çiftini seçip Swap butonuna tıklamak yeterlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz