Kriptopara’da Dağıtılmış Hesaplama Durumu

Merkezi Dağıtılmış Hesaplama

Statista‘ya göre: 2017 yılında “Kamu bulut yazılımı” olarak adlandırılan piyasadaki (SaaS) pazardaki mevcut pazar liderleri tamamen merkezi rakiplerden oluşuyordu.

Microsoft ve Salesforce, paketi sırasıyla% 18 ve% 11.5 pazar payına yönlendirdi. Adobe,% 4 aralığındaki bir sağlayıcıdan önce Oracle, SAP ve Google dahil olmak üzere% 6,7 oranında en yakın rakipti.

Bu merkezi hizmet sağlayıcıların en dikkate değer uygulamaları, aşağıdakiler gibi faydalar ve hizmetler sağlamak için dağıtılmış bulut bilişim kullanmaktadır: veri ve sunucuların uzaktan depolanması, kuruluşlara ve özel kullanıcılara erişim gücü, üniversiteler ve laboratuvarlar / araştırmacılar gibi yüksek işleme gereksinimleriyle özel erişim sağlanmıştır.

Blockchain İle Birlikte Geldi

 

Blockchain, benzer bir şekilde gelişmekte olan ve yeterince kullanılmayan pazarda bir sonraki adımı katalize etmek için mükemmel bir aday olmalıdır çünkü dağıtılmış hesaplama merkezi olmayan yönetimin merkezindedir.

Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandığı ve 2009 yılında orijinal Bitcoin sistemine dahil edildiği, orijinal Proof of Work (PoW) konsensus mekanizması ve dağıtılmış defter teknolojisi – en önemli örnek, “bitcoin gibi kripto varlıklarını desteklemektedir”.

PoW sisteminin temel prensiplerine uymayı seçen herhangi bir blockchain projesi teknik olarak “dağıtılmış hesaplama” destekli bir proje olarak düşünülebilir.

Ethereum, EVM ve Merkezi Olmayan Uygulamalar

 

Forbes.com’dan Sanjay Mahadi, “Ethereum DApps” in “akıllı sözleşmeler aracılığıyla uygulama dünyasında devrim yarattığını” ve PoW tabanlı bir blockchain modeli olarak, bu, Etherea’yı merkezi olmayan dağıtılmış hesaplamaların en büyük öncülerinden biri haline getirebilir.

DApps, Ethereum blockchain çerçevesine dayanan uygulamalara verilen addır; Akıllı Sözleşmeler ise taraflar arası anlaşmalarla ilgili olarak otomatik arbitraj ve uygulama aracıdır.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ayrıca, Ethereum madenci düğümlerinin birleşik gücünü kullanarak, akıllı sözleşmeler ve DApp’lerle ilişkili tüm karar verme süreçlerini yöneten hesaplama merkezi olarak işlev görür.

Mevcut Yarışmacılar

Ethereum‘un bir Proof of Stake (PoS) modeline geçişi devam ederken: “dağıtılmış bilgi işlem” kavramında ortak bir düşünce düşüncesine sahip olduğu gibi, blockchain alanında bir çok şeyin değiştiğini görebiliriz.

Bir yanda, bu alanda en iyi bilinen modern çözümlerden biri olan Gridcoin gibi organizasyonlarımız var. Proje, bir “Kanıt” konsensüs modeli kullanırken “bilimsel hesaplamayı ödüllendirmek” iddiasındadır. Gridcoin, öncelikle araştırmaya ve akademik topluluklara odaklanmak için dağıtılmış hesaplama modelleri arasındadır.

Ankr ismiyle devam eden bir başka proje de, alternatif olarak, teknolojiye kendi yaklaşımını kullanarak iş sektörüne merkezi olmayan dağıtılmış hesaplama gücü sağlamayı umuyor. Proje geçtiğimiz günlerde yatırımcıları 14.5 milyon ABD Doları + tutarındaki fonlarla finanse etme konusunda etkiledi ve NEO ve OKEx ile ilişkili bilinen grupların onayını aldı ve benzersiz bir “Benzersiz İş Kanıtı” modeli ile 150 yatırımcıdan oluşuyordu.

Merkezsiz Dağıtılan Bilgisayarların Geleceği

Dağıtılmış bulut bilişim için bir sonraki büyük adım, piyasalardan gelmeyecektir (her ne kadar kesinlikle işleri hızlandırmaya yardım etseler de!), Fakat yenilikçilerden.

Bitcoin veya Ethereum gibi progenitörlere meydan okuyabilecek herhangi bir proje bulup bulmadığımızı söylemek güvenli değil, ancak kalkınma topluluğunun hala birkaç sürprizden daha fazlasına sahip olduğu açık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here