5 Adımda Gate.io Vadeli İşlem Açma (Resimli Anlatım)

Gate.io vadeli işlem açmak basit bir işlem olsa da yüksek riskler barındırdığı için temel ve teknik analiz bilginiz yoksa işlem açmayın.

Gate.io vadeli işlem açmak oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bir işlemdir. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek işlem açabilirsiniz.

Gate.io Vadeli İşlem Açma

Vadeli işlem açmak için öncelikle hesabınıza giriş yapın. Gate.io hesabınız yoksa ömür boyu yüzde 10 alım-satımda komisyon indirimi kazanmak için tıklayın.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek Spot cüzdanınızdan vadeli işlem hesabınıza para transferi yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek işlem açabilirsiniz.

1- Vadeli İşlemlere Gidin

Ana Sayfada yer alan “Vadeli İşlemler” sekmesine tıklayın.

Gate.io vadeli işlem açma

2- Coin Seçin

Üst kısımda yer alan arama motorundan almak istediğiniz coini seçin.

Coin seçimi

3- İşlem Tipi Seçme

İşlem tipi olarak ilk defa vadeli işlem yapıyorsanız ya da bu konuda acemi iseniz “çapraz işlem” olarak seçin.

işlem tipi

4- Kaldıraç Ayarlayın

Bu ekranda kaç X ile işlem yapacağınız belirtmek için seçin. Her kripto parada kaldıraç oranı farklıdır.

Kaldıraç ayarlama

5- İşlemi Onaylayın

Yukarıda anlattığımız şekilde işlemleri yaptıktan sonra “Al” ya da “Sat” seçeneklerini kullanarak işlem yapabilirsiniz.

Buy Long Nedir?

“Buy” kelime anlamı “Al” demektir. “Long” ise “uzun” anlamına gelmektedir. Vadeli işlemlerde yer alan bu terim, bir coin fiyatının yükseleceği anlamına gelir. Örneğin GT Token için “Long” emri verdiğinizde kazanmanız için fiyatın yükselmesi gerekir.

Sell (Short) Nedir?

“Sell” kelime anlamı “Sat” demektir. “Short” ise “kısa” anlamına gelir. Vadeli işlemlerde yer alan bu terimin anlamı, işlem yapan kişinin coin fiyatının düşmesini beklemesi anlamına gelir. Örneğin 7$’dan GT token vadeli işlemde short pozisyonu açtınız, kazanmanız için fiyatın 7$’ın altına düşmesi gerekir.

Vadeli İşlem Ekranı Kullanımı

Gate.io vadeli işlem ekranında yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz. Açık emirlerinizi, kapanan emirlerinizi ve bekleyen emirlerinizi bu ekranda görebilirsiniz. Sırasıyla işleyişleri şu şekildedir.

Tüm Kullanıcılar: Vadeli işlem sayfasının alt kısmında yer alan “Tüm kullanıcılar” sekmesinde, yapılan alım ve satım işlemlerini tüm kullanıcılar bazında görebilirsiniz.

Holding: Kripto para piyasasında “Hodl” olarak da telaffuz edilen “Holding” kelimesi “tutma” anlamına gelir. Gate.io vadeli işlemlerde karşınıza çıkacak bu sekmede bekleyen işlemlerinizi görebilirsiniz.

Emirler: Bu bölümde açık olan emirlerinizi görebilirsiniz.

Historical Records: Bu bölümde ise tüm alım satım geçmişinizi görebilirsiniz. İşlemde olanlar, kapanmış emirleriniz ve trade history bölümünde ise daha önce yapmış olduğunuz işlemleri görebilirsiniz.

Gate.io Vadeli İşlem Avantajları Nelerdir?

Vadeli işlemler, spot işlemlerden daha farklı şekilde yapılır. Spot işlemlerde, elinizdeki varlık kadar işlem açabilirsiniz, düşüşler piyasaya bağlı olarak zarar ettirir ya da yükseldiğinde de aynı şekilde piyasaya göre kar edersiniz. Ancak vadeli işlemler böyle değildir.

Vadeli işlem açmanın avantajı, elinizdeki varlığın katınca işlem açmanıza sağlamasına olanak vermesidir. Örneğin 10$’lık varlığınızla X10 kaldıracında işlem açtığınızda, sistem size 100 dolarla işlem açmanıza izin verir ve kazancınız da 100 dolar üzerinden hesaplanır. Yani düşük parayla yüksek kazanç sağlamak için kullanabilirsiniz.

Gate.io Vadeli İşlem Riskleri Nelerdir?

Vadeli işlemler, yüksek risk içeren ve kısa sürede tüm varlıkların kaybedilmesine neden olabilen bir işlem türüdür. Yukarıda verdiğimiz kazanç avantajı biranda tersine dönebilir yani risk oluşturabilir. Vadeli işlemlerde açtığınız kaldıraç oranına göre riskiniz de yükselecektir. Örneğin 10$’lık bir varlık için X10 kaldıraç oranı ile işlem açtığınızda, piyasanın yüzde 10 düşmesi durumunda tüm paranızı kaybedersiniz.

Kripto para piyasasında yeni olan kullanıcıların vadeli işlem açmaları son derece risklidir. Çünkü vadeli işlemler, spot işlemlere göre çok daha yüksek riskler içerir. Dolayısıyla bu piyasada yeni olanların kesinlikle vadeli işlem açmamaları gerekmektedir.

Yüksek kaldıraç kullanmak kazancı arttırdığı gibi piyasanın özellikle oynak olduğu dönemlerde kısa sürede tüm varlıkları kaybetmeye neden olabilmektedir. Bu yüzden yüksek kaldıraç, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Telegram ya da Twitter sosyal medya hesapları üzerinden VIP grup kuranların size gönderecekleri sinyallere itibar ederek vadeli işlem açmanız demek, büyük oranda risk almanız anlamına gelir. Bu nedenle temel ve teknik analiziniz olmaksızın başkalarının gönderdiği sinyallere göre vadeli işlem açmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here