Düzenlenmiş Borsalar Kriptopara’yı Destekliyor

Son zamanlardaki bitcoin ve rakipleri, çeşitli açıklamalarla bağlantılıydı: boğaların yeniden ortaya çıkışı, olası bir Bitcoin ETF ve aynı zamanda yeni bir (Tether-tahrikli) pompa ve boşaltmaya neden olabilirdi. Ancak, büyük ölçüde göz ardı edilen bir başka olası faktör vardı: düzenleme.

Son haftalarda haberler, tamamen düzenlenmiş hale gelen bir dizi yeni kripto değişiminden düzenli olarak ortaya çıktı. Bu sadece ilgili borsalar için son derece cesaret verici olmakla kalmıyor, aynı zamanda kriptonun giderek daha kabul edilebilir ve meşru bir yüzün, yani sadece yatırımcıların daha fazla güveni tevzi edebilecek bir şeyi nasıl varsaydığının altını çiziyor.

Düzenlenmemiş Düzenleme

26 Temmuz’da Blocktrade, Eylül ayında tam sürümüne tanıklık etmesi nedeniyle kripto değişiminin beta lansmanını duyurdu. Lihtenştayn’da yer alan Blocktrade, finansal araçların ticaretini düzenleyen bir AB mevzuatı olan MiFID II çerçevesi altında bir MTF (çok taraflı ticaret tesisi) lisansı alma sürecindedir.

Bir kez elde edildikten sonra, bir MTF lisansı, zaten bitcoin, bitcoin nakit, eternum, litecoin ve dalgalanmada işlem gören Blocktrade için kayda değer bir destek olacaktır. Forbes’daki bir rapora göre Blocktrade CEO’su Luka Gubo, “Bu, Avrupa genelinde düzenleyicilerin yeni bir varlık sınıfı olarak kripto para birimlerini tanıması ve düzenleyici bir çerçeveye oturtulması için ideal bir yol” dedi.

Halihazırda, Gubo’nun geleneksel, ana yatırımcıları kriptodan uzak tuttuğuna inandığı bir şey, MiFID 11 çerçevesi altında tek bir döviz kuru değil.

 

 

Ancak Blocktrade, kripto ticaretinin ‘risk faktörü’ için tek değişim olmayacak. İsviçre’de SIX – İsviçre borsalarının sahibi-işletmecisi – Temmuz ayı başında, dijital varlıkların (yani kripto para birimleri) tam olarak entegre ve düzenlenmiş bir alışverişini kurduğunu açıkladı.

2019’un ilk yarısında piyasaya sürülmesi planlanan SIX Digital Exchange, İsviçre mali düzenleyicisi FINMA ve İsviçre Ulusal Bankası tarafından bir Finansal Piyasa Altyapısı (FMI) olarak düzenlenecek. Blocktrade‘de olduğu gibi, yönetmeliği, dijital varlıkların bitcoin ve etherum olarak ticareti için güvenli bir ortam sunarken, aynı zamanda mevcut menkul kıymetlerin ve banka dışı varlıkların ilk kez jetonize edilmesini de sağlayacaktır.

“Menkul kıymet borsa altyapısı olarak, kritik ve ölçeklenebilir bir yapı oluşturmak ve işletmek için ne gerektiğini biliyoruz,” diyor SIX, Securities & Exchanges, SIX. Crypto’nun şirkette büyük miktarda güven aldığını ve büyük bir güvene sahip olduğunu belirtmek önemlidir.

Artan Bitcoin Asan Varlığı

Bu tür duyurular, dünyadaki gelişmeleri yansıtır ve kriptoun daha saygın bir kurum oluşturduğuna dair genel bir düşünceye katkıda bulunur. Güney Kore’de hükümet, Temmuz ayının başlarında düzenlenmiş finans kurumları olarak ülkenin kripto borsalarını resmen tanıdı. Bu, daha büyük ölçekli ticarete izin verecek ve yerel yetkilileri desteklemek için borsaya hak kazandıracak bir hamleydi.

Güney Kore şu anda dünyanın en büyük dördüncü kripto pazarı iken, ikinci ve ilk büyük pazarlar – ABD ve Japonya – geç olarak daha büyük düzenlemelere doğru ilerlemektedir. ABD’de, Coinbase’in menkul kıymet olarak sınıflandırılan jetonları listelemesine izin verilir ve alternatif bir ticaret sistemi ve bir broker-bayi olarak çalışabilir. Ve Japonya’da, 16 devlet lisanslı kripto değişimi, Japon değişim sisteminin titiz olduğu bir zamanda ihtiyaç duyulan güvence sağlayarak, Mart ayında kendi kendini düzenleyici bir birlik oluşturmak için bir araya geldi.

ETF’nin Kripto Piyasaları üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve muhtemelen, July’nin yükselişinde en belirleyici faktör olmasa bile, olumlu bir etkisi varsa, daha büyük bir düzenlemeye doğru hareket etmesi muhtemeldir.

Ayrıca, kartopu etkisinin etkisi olan kartopu etkisinin de olumlu bir etkisi vardır. Tabii ki, bitcoin’lerin beğenileri düzenlenmiş borsaların miktarında bir artış olarak kullanılmak istenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here