Crypto.com Kripto Para Borsası İncelemesi

Crypto.com 2016 yılında kurulmuş, dünyanın her yerinde hizmet sunan en güvenilir kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Crypto.com App, Crypto.com Exchange, Crypto.com DeFi Wallet, DeFi Swap, Crypto.com Pay, Crypto Earn, Crypto Credit gibi birçok farklı hizmeti kullanıcılarına sunan platform, dünyanın farklı yerlerindeki büyük düzenleyicilerle çalışan bir borsadır. Kripto para alım-satımı üzerine inşa edilen platform, diğer borsalar gibi çok geniş kripto para seçeneğine sahip değildir. Bunun nedeni, çok ince eleyip sık dokumasından kaynaklanmaktadır.

Crypto.com, Bitcoin’in (BTC) kurulmasından yaklaşık 7 sene sonra kurulmuş bir borsadır. Bu tarih, kripto para borsaları için önemlidir, çünkü kripto paraların yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde kurulmuş olması, ilklerden olmasını sağlıyor.

Binance, Huobi ve diğer bilinen kripto para borsalarının aksine daha az sayıda altcoin seçeneğine sahip olan ve sadece spot alım satım işlemi yapılabilen Crypto.com, aslında bu özelliği ile “güvenilir borsa” imajını en iyi şekilde yansıtıyor. Kripto para ticaretinin yanında Crypto.com App, Crypto.com Exchange, Crypto.com DeFi Wallet, DeFi Swap, Crypto.com Pay, Crypto Earn, Crypto Credit  gibi hizmetler de sunan borsa, güçlü yatırımcıların desteğini arkasına almış, dünyanın birçok yerinde faaliyette olan bir borsadır.

Crypto.com, avantajlı yönlere sahip bir borsa olmasına rağmen bazı yönleri, kullanıcıların zorlanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle Crypto.com artıları ve eksileri olarak ayırmak gerekir. Aşağıdaki tablodan borsanın avantajları ve dezavantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Crypto.com Değerlendirmesi 2022 | Artıları-Eksileri

Düşük ücretler Coğrafi kısıtlamalar
Referans kodu ile kayıtta 25 dolar bonus Uygulamanın merkezi olmaması
Fiat, kredi/banka kartı Altcoin seçeneği az
Güvenilir Başlangıç için zor olabilir.

Crypto.com Nedir?

Crypto.com borsasını incelediğimizde temel bazı özellikleri en çok göze çarpan detaylar olarak kendini gösteriyor. Geniş para biriminde alım-satım hizmetleri sunan borsa, kripto para kredi kartı hizmetleri, Crypto.com DeFi cüzdanı hizmetleri, NFT borsası ve kripto para stake hizmetleri gibi farklı özellikleri ile öne çıkıyor. Buna ek olarak şirketin kendine ait CRO adında bir coinin bulunması ve bu coinden gelen gelirlerin bir bölümünü borsayı ayakta tutmak için kullanması, borsanın güven kazanmasını sağlayan etkenlerdendir.

Crypto.com’u klasik bir kripto para takas platformu olarak değerlendirmemek gerekir. Çünkü platformun özellikleri kendine hastır. Kredi kartı ile kripto para alımı ve buna ek olarak alınan coinlerin gündelik harcamalarda da kullanılabilmesi, diğer platformlarda olan bir özellik değil. Elbette temelinde kripto para takas platformu olarak hizmet veriyor fakat merkeziyetsiz finans hizmeti (DeFi), platformun kendine has özelliklerinden biridir. Bu yönüyle ele alındığında Crypto.com’uı diğer platformlardan ayırmak gerekir. Platform, hem web sürümü hem de mobil uygulaması ile kullanıcılarına her zaman işlem yapma imkanı sunuyor. Özellikle mobil uygulamasının olması, hem DeFi harcamalarının yapılması hem de hızlı alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına önemli bir özelliktir.

Crypto.com’un Geçmişi ve Tarihçesi

Crptyo.com Haziran 2016’da Monaco Technologies GmbH firması tarafından, kuruldu. Şirketin şuanki CEO’su, Kris Marszalek’dir. “Her yerde işlem ücreti olmadan harca” sloganı ile kurulan borsa, bir kripto para borsası olmasının çok ötesinde, yatırım yapılabilen bir platform olarak tasarlanmıştır. Monaco, 2017’nin ilk yarısında bir ICO aracılığıyla finanse edilen kendi tokeni MCO’yu piyasaya sürdü.

ICO, 18 Mayıs-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti ve Monaco 12.135.542 MCO tokeni (31.587.682 tokenlik toplam ilk arzdan) satarak 26.7 milyon dolar değerinde kripto para elde etmeyi başardı. Temmuz 2018’e kadar “Monaco” adı ile faaliyetlerini sürdüren platform, radikal bir değişime girerek adını “Crypto.com” olarak değiştirdi ve bundan birkaç ay sonrasında rypto.com VISA kartını piyasaya sürdü. Bunu yaparken aynı zamanda Crypto.com Chain’in lansmanını da yaptı.

Crypto.com, ilk kurulduğunda harcama temeli ile kurulmuş bir platformdu. 2019 yılına gelindiğinde traderlere hizmet vermek için kripto para alım-satım hizmetleri sunmaya başladı ve bununla birlikte  Crypto.com Pay, Crypto Earn ve Crypto Credit hizmetlerini başlattı ve Crypto.com Visa kartları Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtıma çıktı.

Crypto.com her geçen gün genişletilmeye devam ederken 15 milyona yakın bir kullanıcı kitlesine sahip olmayı da başardı. Yazıyı yazdığımızda, borsa coinmarketcap verilerine göre $550,761,764 işlem hacmi ile işlem hacmi bakımından en büyük 18. borsadır. Haftalık 1,958,403 ziyarete sahip olan platformda, 208+ coini bulunmaktadır. Platform, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Kanada, Avustralya, Rusya, Latin Amerika ülkeleri ve bazı Asya ve Afrika ülkelerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

6.5

Crypto.com 25$ Hoşgeldin bonusu

Dünyanın en güvenilir kripto para ve yatırım borsası Crypto.com'a üye ol 25$ kazan!
25$ KAYIT BONUSUref

Crypto.com Genel Bakış

Genel olarak platformu incelediğimizde bazı özellikleri daha fazla göze çarpıyor. Bu özelliklerin kendine has olması ve diğer borsalarda bulunmaması, Crypto.com’u rakiplerinden ayıran en büyük özelliği olarak göze çarpıyor. Aşağıdan borsanın genel özelliklerini değerlendirebilirsiniz.

Crypto.com, 200’den fazla kripto para birimi barındırmaktadır. Bu rakam diğer borsalara göre düşük olsa da kripto paraları gerçek maliyetleriyle satın alma özelliği sunması, tercih edilirliğini arttırmaktadır.
Pasif gelir elde etmek isteyenlere sunulan Crypto Earn özelliği, diğer earn hizmeti sunan borsalara göre daha yüksek kazanç oranları sağlamaktadır. Crypto earn ile yıllık %8.5 kadar, stablecoinlerde ise %14 oranında kazanç sağlanabilmektedir.
Son dönemlerde daha fazla rağbet görmeye başlayan NFT projelerine yönelik özel bir çalışma yapan Crypto.com, üst düzey sanatçılar, müzisyenler, sporcular ve markaların NFT’lerine ev sahipliği yapıyor. Diğer NFT borsalarından farklı olarak sadece kaliteli NFT projelerine yer vermesi de crypto.com’un ayrıcalıklarından bir başkası olarak değerlendirilebilir.
Crypto.com’un özelliklerinden bir diğeri de DeFi coinlerini en uygun oranda takas etme özelliğidir. Bilindiği üzere platform, Uniswap v2’nun forkudur ve bu özelliği sayesinde DeFi coinlerinin en uygun oranda takas edilmesini sağlamasıdır. Buna ek olarak DeFi coinleri saklamak için Crypto.com DeFi Cüzdanına bağlanılabilmektedir.
Diğer kripto para borsalarında daha farklı bir özellik sunan crypto.com DeFi earn özelliği ile kullanıcılarının daha fazla pasif gelir elde etmelerine olanak sağlamaktadır. Hali hazırda Aave Lending V2, Yearn Earn V2, Compound, Cosmos Staking ve yerel CRO stake etme avantajı sunan kripto para borsası, bu yönüyle de güvenilir ve diğer borsalardan daha fazla özelliğe sahip olduğunu gösteriyor.

Nelere Yatırım Yapılabilir?

Crypto.com’u diğer borsalardan ayıran en büyük özelliklerinden biri yatırım ile alım-satım işlemlerini bir arada barındırmasıdır. Yatırım ile alım-satım yapmanın farklı şeyler olduğunu söylemek gerekir. Crypto.com’da yatırım amacı taşıyan işlemler, DeFi şemsiyesi altında yer alırken  al-sat ile takas işlemleri kripto para ticareti adı altında yer almaktadır. Borsayı değerlendirirken elbette diğer platformlardan olan farklılıklarını değerlendirmek gerekir. Bu anlamda en çok gözümüze çarpan detaylarının başında, platforma farklı cüzdanların bağlanabilmesidir. Bu özellik de yine diğer borsalarda bulunmayan özel bir ayrıcalıktır. Yani birden fazla mobil cüzdanı bağlayarak işlem yapmaya izin veriyor.

Crypto.com’da Yatırım Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi alım-satım işlemleri ile yatırım işlemi birbirinden farklı şeyler olarak değerlendirilmelidir. Nitekim Crypto.com, bu iki ayrı işlemi, bir arada barındırıyor fakat yatırım yapmak isteyenler için farklı 29 adet coin sunuyor. Bunları değerlendirerek yatırım yapılabiliyor. Borsanın sunduğu yatırımlık coinlerde farklı sözleşme taahhütleri bulunuyor. haftalık, aylık, altı aylık ve yıllık olarak stake ettiğinizde ve bu söze bağlı kaldığınızda günlük faiz ödemeleri alınabiliyor. Aslında bu özellik diğer borsalarda da bulunmasına rağmen Crypto.com’u temel olarak diğer borsalardan ayıran özelliği, taahhütlerin haftalık olarak başlatılmasıdır.

Crypto.com’da yatırım yapmak için kullanılan bir diğer özellik ise borsanın kendi yerel tokeni olan CRO stake etmektir. Mantık olarak 29 coine yatırım yapmakla aynı olsa da CRO tutan kullanıcıların kazancı daha yüksektir. Yatırım alanında özellikle kendini daha fazla geliştiren kripto para borsasında yatırım yapmak için kullanılabilecek bir diğer seçenek ise Cryoto NFT adıyla oluşturduğu platformdur. Platform, üyelik sistemi ile çalışır. Bir ressam, sanatçı ya da değerli bir NFT sunan kişilerin satışa sundukları NFT projelerini Crypto NFT bölümünden satın alarak yatırım yapabiliyorsunuz.

Crypto.com Ticaret Türleri

Crypto.com her ne kadar diğer platformlardan daha az ticaret türü sunsa da yine de akademik başarı elde etmek isteyenler için sunduğu özelliklerin cazio seçenekler olduğunu söyleyebiliriz. İşte kullanıcıların platformda yapabildikleri işlemler.

Kripto Para Borç Verme

Crypto.com Lending adı ile gerçekleştirilebilen bu ticaret türünde, kullanıcılar kripto kredileri alabilirler. Crypto.com Lending ile Crypto.com Exchange’e teminat olarak kripto varlıkları yatırabilir ve finansal ihtiyaçları alınabilmektedir.

Sendika (The Syndicate)

Kripto projeleri olanlar için özel olarak oluşturulan The Syndicate (sendika), jetonlarını Crypto.com Exchange’de listeleme fırsatı sunan bir bağış toplama platformudur.

Supercharger

Bu uygulama, yatırımcıların bir anlamda pasif gelir elde etmelerini sağlayan bir platformdur. İlk 30 gün içinde CRO yatırıp çeken kullanıcılar, günlük ortalama pay yüzdesi alırlar. İkinci 30 gün boyunca, para yatırma döneminde sağlanan likiditeye bağlı olarak ödül dağıtım süresi boyunca her gün bir ödül jetonu alırlar.

Marj Ticareti

Crypto.com’da yapılabilecek ticaret türlerinden bir diğeri de marj ticaretidir. Crypto.com kullanıcılarına marj ticaretinde BTC / USDT için 3x kaldıraç oranına kadar işlem yapmalarına olanak tanır. Diğer kripto para borsalarında kaldıraç oranı daha yüksek olsa da çok fazla risk almadan işlem yapmak isteyenler için 3X’in ideal bir kaldıraç oranı olduğunu söyleyebiliriz. Not: “Yatırım” veya referans sistemi olarak değerlendirilebilecek bir başka Crypto.com özelliklerinden biri de arkadaş davetinde verdiği bonustur. Platform, arkadaşını referans kodu ile getiren kullanıcılara her arkadaş başına 2,000 USD’ye kadar CRO kazanma imkanı sunuyor. Tabi ödülün alınabilmesi için getirdiğiniz referansın kimlik doğrulaması yapması ve CRO stake etmesi gerekiyor.

Crypto.com’da Alım-Satım Nasıl Yapılır?

Diğer borsalara göre biraz daha karmaşık alım-satım işlemleri olsa da yine de sunduğu güvenirlik buna değmesini sağlıyor. Crypto.com’da alım satım işlemleri itibari paralarla yapılabiliyor. Yani elinizde ETH var ve bunu BTC ile takas etmek istediğinizde, öncelikle elinizdeki ETH’leri bir itibari paraya çevirmeniz daha sonra da BTC almanız gerekir. Yani iki işlem yapmanız gerekiyor. Tabi burada platform iki defa komisyon ücreti keseceği için işlem yaparken dikkat etmek gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi işlem ücretlerinde elinde CRO coin tutan yatırımcılardan daha düşük işlem ücreti alıyor. 

Crypto.com İşlem Ücretleri

Crypto.com merkezi bir kripto para borsasıdır ve işlem ücretleri konusu incelendiğinde merkezi borsalar arasında en düşük ücretleri sunan platform olarak göze çarpıyor. İşlem ücretleri, kullanıcıların seviyesine göre değişiklik göstermektedir. CRO kullanan kullanıcılar, işlem ücreti indirimi kazanmanın yanı sıra CRO staking’den elde edilen faiz, çoğu durumda 1 saat içinde ödeme yapmaktadır. Siparişiniz alıcı ücretleri ile gerçekleştirildiğinden (Seviye 1’in alıcı ücreti %0,16’dir), ücret 2 * %0,16 = 0,0032 şeklinde ücretlendirilmektedir.

Crypto.com Güvenilir mi?

Dünyanın en iyi kripto para borsalarının başında gelen crypto.com kullanıcı deneyimini ve güvenliğini en üst seviyede tutan bir platformdur. Müşteri hesaplarını güven altına almak için iki faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ve beyaz listeye alma gibi çeşitli güvenlik uygulamaları sunan platform, kullanıc girişinde 2FA ve ek olarak mail doğrulama kodu ile destekler. ABD doları bakiyeleri üzerinde 250.000 ABD Doları tutarında FDIC sigortası sağlamak için ABD’deki yerel bankalarla çalışan platform, bu özelliği ile kullanıcılarının varlıklarını koruma altına alır. Borsanın güvenirliği ile ilgli daha fazla bilgiye ulaşmak için “Crypto.com güvenilir mi? yazımızı inceleyebilirsiniz. Yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Crypto.com Hesap Açma

Yukarıda platformun tüm ayrıntılarını ele aldık. Eğer borsanın sunduğu özellikleri beğendi iseniz ticaret yapmak için hesap oluşturabilirsiniz. Crypto.com kayıt hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

Crypto.com Para Yatırma

Hesabınızı açtıktan sonra yatırım ya da alım-satım yapmak için hesabınıza para yatırmanız gerekir. Crypto.com’a para yatırma hakkında bilgi almak ve resimli anlatımımızı görmek için buraya tıklayın.

Crypto.com Para Çekme

Para çekme hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz Crypto.com’dan para nasıl çekilir yazımızı inceleyerek detaylı bilgilere, resimli anlatımımızdan ulaşabilirsiniz. Makalemize ulaşmak için buraya tıklayın.

En Popüler 3 Kripto Para Borsası

 
Binance
9.9
Huobi
7.2
Gate.io
7.1

Crypto.com SSS

Crypto.com yasal mı?

Crypto.com, dünyanın birçok ülkesinde yasal zemin üzerinde kripto para ve yatırım hizmeti sunan global bir platformdur. Türkiye'de herhangi bir yasaklama bulunmamaktadır.

Crypto.com KYC doğrulama zorunlu mu?

Gelişmiş tüm kripto para borsalarında KYC doğrulaması şart koşulmaktadır. Crypto.com da kullanıcılarının yatırım yapabilmesi ve ödül kazanabilmesi için kimlik doğrulamayı şart koşmaktadır.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

Güncel Son Dakika Crypto.com Haberleri