Yeni Yatırımcılar İçin Bitcoin ve Altcoin Rehberi

0
38

Yeni yatırımcılar için oluşturduğumuz Bitcoin ve altcoin rehberini inceleyerek yatırımlarınızı daha sağlıklı şekilde yapın.

Kripto para dünyasına yeni giriş yapan kişilerin öncelikle kripto dünyası hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Kripto para nedir, Bitcoin nedir, altcoin nedir, Bitcoin nasıl alınır, nasıl satılır, zarardan korunmak için nelere dikkat etmek gerekir, borsa seçimi nasıl yapılır, en iyi kripto borsası hangisidir gibi temel sorunlarına yanıt bulmaları gerekir.

Hazırladığımız yeni başlayanlar için Bitcoin ve altcoin rehberi yazımızda, tüm bunların cevaplarını bulacak ve yatırımlarınızı daha sağlıklı şekilde gerçekleştireceksiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişiler tarafından enflasyona ve ekonomik krizlere karşı çıkarılmış, arzı kısıtlı olan bir dijital varlıktır.

Bitcoin (BTC), herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan çalışan, PoW algoritması ile yani  “madencilik” ile üretimi yapılan ve toplam arzı 21 milyon adet olan bir dijital varlıktır.

Bitcoin’de sistem işleyişi, bankalar ya da diğer finansal değerler gibi bir otoriteye bağlı olarak çalışmaz. Hacklenmesi mümkün olmayan Blockchain adı verilen dağıtık yapıdaki merkeziyetsiz bir ağ tarafından yürütülür.

Blockcahin ağı “mininger” yani madenciler adı verilen kişiler tarafından ayakta tutulur ve  “eşler arası” mantığıyla alım satım işlemleri ile transfer işlemleri gerçekleştirilir.

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın

Bitoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanı, bir nevi IBAN numarası gibidir. Her BTC sahibinin kendine özel bir BTC cüzdanı vardır ve BTC cüzdan kodları, her borsada değişir. Örneğin Huobi borsasındaki BTC cüzdan kodunuz ile Binance borsasındaki cüzdan kodunuz birbirinden farklıdır.

Bitcoin veya altcoin cüzdanı, para transferi yapmak ve hesabınıza para yatırmak için kullandığınız hesap numaranızdır. Her ne kadar IBAN numarası ile benzer yönleri olsa da arasındaki en temel fark, takip edilebilir olmamasıdır.

Örneğin bir arkadaşınıza BTC transferi yaparken adresi yanlış yazdığınızı düşünün. Bu işlemin herhangi bir şekilde geri dönüşü olmaz. Yani paranız bir başkasının hesabına geçmiş olur ve siz bu paranın izini takip edemezsiniz.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’den sonra Ethereum’un ortaya çıkmasından sonra “altcoin” adı da kendinden söz ettirmeye başladı. Mantık olarak altcoinler de Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi merkezi olmayan bir şekilde çalışırlar. Bazılarında madencilik yapılabilirken bazılarında ise madencilik yerine Proof of Stake (PoS) mantığı ile çalışırlar.

Altcoinler, sayıca oldukça fazladır ve Bitcoin’den sonra çıkan tüm kripto paralar için ortak olarak “altcoin” adı kullanılır. Ethereum her ne kadar bunların dışında tutulsa da kısmi olarak ETH de altcoin statüsünde değerlendirilen bir kripto paradır.

Kripto Paraların Fiyatı Nasıl Değerlenir?

Temel olarak yeni yatırımcıların en çok yanıldıkları nokta, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeleridir. Bunun tek nedeni de aslında kripto paraların fiyatının nasıl değerlendiğini bilmediklerinden kaynaklanır.

Bir ktipto para ya da herhangi bir emtia, döviz ya da eşyanın değer kazanması için arz-talep dengesinin oluşması lazım. Bir altcoinin fiyatının yükselmesi için arz-talep dengesinin oluşması gerekir.

Arz ve Talep: “Mikroekonomi teorisinde, arz ve talep arasındaki karşılıklı dengeye dayanan ekonomi modeli, rekabet içindeki piyasalardaki ürünlerin fiyatlarını ve satışlarını tanımlamak, açıklamak ve tahmin etmek için, Alfred Marshall ve Leon Walras tarafından geliştirilmiştir.”

Kripto Borsası Nedir?

Bitcoin ve altcoinlerin neler olduklarını yukarıda açıkladık. Bitcoin üretiminin madencilik (mining), altcoinlerin bazılarının da yine mining ya da stake edilerek üretildiklerini bildirdik. Şimdi bu değerlerin piyasaya sürüldüğü yerler yani borsalar hakkında bilgi vermek gerekir.

Kripto borsası, üretilen ya da stake edilen kripto paraların alınıp satıldıkları pazarlardır. Binance, Huobi, Coinbase ve birçok kripto borsasının temeldeki amacı, kripto paraların alınıp satılması için bir pazar oluşturmaktır.

Kripto paralar, hiçbir devletin otoritesi altında değildir. Borsalar da bu sisteme ayak uydururlar. Yani herhangi bir devlete bağlı değiller ve devlet güvencesi altında da değiller. Bu nedenle bir borsa seçerken paranızın riskini almak tamamen size kalmış bir durumdur.

Borsanın kapanması ya da herhangi bir şekilde dolandırıcılık yöntemi ile paranızı alması karşısında hukuki süreç hakkınız her ne kadar olsa da kesin olarak bir dönüş alma garantisini devlet vermez. Bu yüzden borsa seçiminden son derece dikkatli hareket etmeniz ve güvenilir kripto borsaları ile çalışmanız gerekir.

Borsalarda Kazanç Nasıl Hesaplanır?

Kripto borsalarının temeldeki amaçlarının alım-satım pazarı oluşturmak olduğunu belirtmiştik. Elbette borsa sahipleri de bu işten nemalanıyorlar. Yani siz Bitcoin ya da altcoin alım-satımı yaptığınızda, sizden belli bir oranda bir komisyon kesintisi yaparlar.

Borsalarda kazanç hesaplaması, yapacağınız alım-satıma göre şekillenir. Örneğin 100 dolar ile Bitcoin aldınız ve aldığınız BTC değeri 150 dolara ulaştı ve sattınız. Borsa, burada sizden bir komisyon kesintisi yapar ve kesintiden sonra kalan rakam sizin toplam kazancınız olarak bakiyenize yansıtılır.

TL ile Bitcoin Alabilir miyim?

Bitcoin ya da altcoin satın almak için TL hesabınızı kullanabilirsiniz. Türkiye’de yerel olarak hizmet veren BTCTurk, Bitexen, Icrypex, Bitci gibi kripto borsaları, Türkiye’deki anlaşmalı bankalarla çalışırlar. Bu borsalara günün her saatinde Türk lirası transfer ederek Bitcoin ve altcoin satın alabilirsiniz.

Global ölçekte hizmet veren ancak buna ek olarak Türk kullanıcılarının kolay para yatırma işlemini gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla Türkiye’ye özel platform kuran Binance, Phemex, FTX gibi kripto borsalarında da Türk Lirası ile Bitcoin alabilirsiniz.

Binance TR ile Binance Global Aynı mı?

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Yapı olarak her iki borsa aynıdır. Ancak Binance TR’de birçok özellik bulunmaz. Mesela vadeli işlem, BinanceTR’de yoktur. Ya da Binance Global’de sunulan bazı ürünler de yine Türkiye Binance’da yoktur.

Binance TR, Türkiye’deki kullanıcıların banka üzerinden para transferini kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri için oluşturulmuş, Türkiye’de; AKBANK, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Fibabanka ile anlaşması bulunan bir platformdur.

Platform, güvenlik açısından son derece güvenilirdir ve güvenliği Bitcoin Global tarafından sağlanmaktadır. Bu anlamda her borsanın aynı olduğunu söylememiz gerekir.

5.9

Binance TR %10 komisyon indirimi

Binance TR üyeliğinizi oluşturarak bankanızdan hızlı ve güvenilir şekilde transfer yapın.
%10 KOMİSYON İNDİRİMLİref

Yatırım Yaparken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Kripto dünyasına giriş yapmaya karar verdi iseniz nasıl yatırım yapmanız gerektiği hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bilginiz olmadan kripto dünyasına giriş yapmanız, zarara davetiye çıkartmanız anlamına gelir.

Peki, Bitcoin ve altcoin yatırımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 1. Teknik analiz öğrenin
 2. Temel analiz öğrenin
 3. Borsalardaki komisyon farkını öğrenin
 4. Grafiklerde mum ve iğnelerin anlamını öğrenin
 5. Günlük ve haftalık kapanış nedir?
 6. destek-direnç noktası nedir?
 7. Stop-Limit emir nedir?

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, göstergeleri inceleyerek geçmiş fiyat hareketlerine göre gelecek fiyat tahmininde bulunmaktır. Kısa ve öz anlatımı bu şekilde olsa da fiyat tahmininde bulunmak için kullanılması gereken formasyon ve indikatörler vardır.

Formasyon ve indikatörler, alım-satım yapmadan önce nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında yatırımcıya bilgi verir. Elbette teknik analiz tek başına yol gösterici değildir. Buna ek olarak temel analiz de öğrenmeniz gerekir.

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz, ekonomi haberleri, incelemeye aldığınız coin ile ilgili yapılan yorumlar, çıkan haberler, etkinlikleri vs. gibi tüm haberlerdir. Bir yatırımcı teknik analiz yaparak sonucun çok iyi ya da çok kötü olacağını kestirebilir. Ancak temel analiz yapmadan hareket edilmesi durumunda, çizilen grafikler tersine dönebilir.

Geçtiğimiz boğa sezonunun sonuna gelindiğinde aslında her şey çok normal gidiyordu ve grafikler de gayet sağlıklı idi. Fakat dünya genelinde ekonomik krizin yaşanması ile birlikte tüm çizilen grafikler alt üst oldu ve ayı sezonu geldi.

Mum Nedir?

Mum, grafik analizi yaparken belirlenen zaman diliminde oluşan her bir açılış ve kapanış fiyatını gösteren, mum şeklindeki kalın çubuğa verilen isimdir. Örneğin 4 saatlik bir grafikte oluşan mum, son 4 saat içinde coinin en düşük fiyatı ile en yüksek fiyatını gösterir. Aynı şekilde bunu 5 dakikalık, 15 dakikalık, 30 dakikalık, 4 saatlik vs. şeklinde ayarlayabilirsiniz.

İğne Nedir?

Mum grafiklerde bazen görülen ince çizgilere verilen isim iğnedir. İğne, bir fiyatın anlık olarak bir noktaya gelip geri çekildiğini gösterir. İğneler, yatırımcıya bir anlamda yol gösterir.

Örneğin NKN fiyatı 10 dolar seviyesinde seyrediyor, 4 saatlik grafiğini incelediğinizde, kalın mumun üzerinde ince bir çizgi ile 10,50 dolar seviyesine gittiğini görürsünüz.

Bunun anlamı;

NKN, 10,50 dolar seviyesini test etmiş. Buna göre kullanacağınız indikatör, formasyon ya da sinyal programından takip ederek fiyatın yeniden bu noktayı test edip edemeyeceği incelenir ve buna göre yatırım yapılır.

Destek- Direnç Noktaları Nedir?

Destek noktası, belirli bir zaman diliminde mum grafiğindeki dip noktasıdır. Örneğin 4 saatlik mumda Ripple (XRP) fiyatı 0,687’dir.

Direnç ise, belirli bir zaman diliminde mum grafiğinde görülen tepe fiyatıdır. Yani son fiyatıdır. Örneğin XRP’de 0,688$ fiyat, direnç noktası olarak değerlendirilir.

Borsalarda Komisyon Farkı

Yatırım yapmak ya da günlük trande yapmak için bir borsaya ihtiyacınız olacaktır. Dünya genelinde binlerce kripto borsasının olmasından dolayı kullanıcılar hangi borsayı seçecekleri konusunda bazen kararsız kalabiliyor.

Bir borsanın güvenliği ile ilgili tüm bilgileri edindikten sonra bir de borsalar arasındaki komisyon farkını da inceleyin. Günümüzde en düşük komisyon oranını veren borsa Binance’dır.

Stop Limit Emir Nedir?

Stop limit emir, cüzdanınızdaki bir coini normal anlık fiyatından daha düşük  fiyata satmak anlamına gelir. Örneğin Bitcoin’in anlık fiyatı 19,500$ ve siz zarar riskinizi düşürmek istiyorsunuz ve bir süre piyasaya bakmayacaksınız. Bu durumda kendinize göre bir karar alır ve Bitcoin fiyatı 19,000$’a düşerse elinizdekilerinin satılmasını istiyorsunuz. Bu durumda stop-limit emri verirsiniz.

Stop limit emir, özellikle piyasanın çok dalgalandığı dönemlerde yatırımcının parasının erimesini engellemeye yardımcı olan bir emir tipidir. Özellikle vadeli işlem yaparken mutlaka stop-limit kullanılması gerekir.

Vadeli işlemlerde bilindiği üzere paranın tamamını kaybetme riski vardır. Bundan kaçınmak için yapılması gereken şey, stop-limit emir vermektir. Yani zararı daha aza indirerek büyük zarardan kaçınmak için bu emir verilir.

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda anlattıklarımızdan sonra kripto yatırımı yapmayı düşünenlerin mutlaka dikkate almaları gereken hap niteliğinde bilgileri verelim.

 1. Kripto paralar gibi, diğer tüm yatırım araçlarından farklı değildir. Altın, döviz ya da diğer yatırım araçları gibidir. Yüksek vaatte bulunan kişilere itibar etmeyin.
 2. Kripto yatırımına ilk defa başlıyorsanız büyük paralarla yatırım yapmayın. Küçük ve kaybedilmesi durumunda size dokunmayacak miktarlarda yatırım ile başlayın.
 3. Borç para, kredi veya kredi kartı kullanarak yatırım yapmayın. Zarar etmeniz durumunda ödemelerde zorlanırsınız.
 4. Vaatlerde bulunan kişilere paranızı kaptırmayın.
 5. Kaybetme ya da fırsat kaçırma (FOMO) durumlarına kapılmayın. Bu piyasada her zaman kazandıracak bir coin mutlaka bulunur.
 6. Yatırım yaparken mutlaka stop-limit emir kullanın. Bunu alışkanlık haline getirmeniz, zararınızı tolarize etmenize yardımcı olur.
 7. Yatırım yaparken bir gecede zengin olma hayalleri kurmayın. Sabırlı olmayı öğrenin.
 8. Hakkında bilgisi olmadığınız sadece kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmayın.
 9. Duygusal hareket etmeyin, kar gördüğünüz noktada coininizi elden çıkartın ve asla “keşke bekleseydim” demeyin.
 10. Yatırımın kar ve zarar ortaklığı olduğunu unutmayın.

300’den fazla kripto paranın bulunduğu Binance kripto borsasına %10 komisyon indirimli kayıt olmak için tıklayın.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz