Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Bitcoin derinlik tablosu, Bitcoin’in hangi fiyattan ne kadar satıldığını ya da alındığını gösteren tablodur. Bitcoin, kripto piyasasına yön veren lokomotif hükmünde olduğu için altcoin alımı yapmadan önce Bitcoin derinlik tablosunu incelemek gerekir.

Kripto paralara yön veren Bitcoin, düşüş ya da yükseliş yaşadığında altcoinler de etkilenir. Bitcoin dominance bu bakımdan önemlidir. Bitcoin dominanceı etkileyen temel unsur ise anlık olarak değişen derinlik tablosudur.

Bitcoin Derinlik Tablosuna Nereden Bakılır?

Bütün kripto borsalarında her coinin derinlik tablosu yer alır. Ancak bazı borsalarda “basit kullanım arayüzü” ve “Profesyonel ara yüz” olduğu için basit kullanımda derinlik tablosu görülmez. Binance Lite versiyonunda mesela derinlik tablosu görülmez. Ama profesyonel ekranda bunu görebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde Binance’dan alınan örnek Bitcoin derinlik tablosunu inceleyebilirsiniz.

Bitcoin derinlik tablosu

Yukarıdaki resimde sol tarafta gördüğünüz alan “derinlik tablosu” olarak değerlendirilir. Bu tablo, anlık olarak değişir ve kullanıcılar alım satım yapmadan önce bu ekrana bakarlar.

Derinlik Tablosu Kesin Gerçekleşir mi?

Piyasaya yön veren “balina” denilen büyük alıcılar, Bitcoin ve altcoinlere yön veren kişilerdir. Tabi küçük alıcılar da büyük bir etkendir. Bitcoin derinlik tablosunda büyük alım ya da satım emirlerini görebilirsiniz ve buna göre hareket etmeye karar verebilirsiniz. Fakat gördüğünüz her işlemin onaylanacağı garantisi yoktur.

Örneğin yukarıdaki resimde 4,939.15440 USDT ile Bitcoin alım emri verildiğini görebiliyoruz. Burada alıcı, piyasa analizi yapar ve eğer ters giden bir şeyi sezerse emri iptal edebilir.

Ya da bazen piyasayı manipüle etmek isteyenler, yüksek fiyatlardan emir verirler ancak bu emirler, alım yerine yaklaştığında iptal ederler. Bu durumda, Bitcoin derinlik tablosu ile hareket eden ve “kesin gözüyle” bakan yatırımcılar, yüksek fiyattan alırlar ve emir iptal edildiği için piyasa tersine dönebilir. Bu da yatırımcının zarar etmesine neden olur.

Bitcoin Derinlik Tablosu Nasıl Yorumlanır?

Bitcoin derinlik tablosunu yorumlarken, verilen yüksek emri tek bir kişi tarafından verildiğini yorumlamak yanlıştır. Borsalar, karmaşıklığın önüne geçmek için büyük emirleri toplayarak tek satırda verirler.

Yukarıdaki görselde görülen 4,939.15440 USDT’lik alım emri de aynı şekildedir ve bu değişkendir. Örneğin 10 alıcının alımının toplamı ekrana yansıtılır ama birkaç saniye içinde fiyatın daha da düştüğü ya da yükseldiği görülebilir. Bu tamamen arz ve talep dengesini oluşturur.

X bir coinde alımcılar “talep” dengesini, satımcılar ise “arz” dengesini oluşturur. Arz ve talep bir araya geldiğinde bir emtia ya da kripto paranın değeri ortaya çıkar.

Yatırımcılar, genel olarak alım-satım emri verirken destek ve direnç noktalarını kullanırlar. Eğer burada aynı anda derinlik tablosunu da kullanırlarsa destek ve direnç noktalarının ne kadar sağlıklı çalıştığını daha iyi yorumlayabilirler.

Alım-Satım Nasıl Yapılmalıdır?

Bitcoin, Ethereum veya fiyatı yüksek olan bazı coinler ile fiyatı çok düşük olan coinlerde “tahta yapıcı” adı verilen ya da diğer isimleri ile “balinalar” bulunur.

Örneğin siz derinlik tablosunu incelediniz ve bir satırda çok büyük bir alım için emir verildiğini gördünüz. Sadece buna göre hareket etmeniz, büyük oranda risk aldığınız anlamına gelir.

Bir balina, tek başına bile Bitcoin derinlik tablosunu alt üst edebilir. Mesela Elon Musk gibi çok fazla oranda Bitcoin sahibi birinin emir tahtasındaki emri, Muks’ın emrini geri çekmesi ile tabloyu alt üst edebilir. Bu nedenle sadece derinlik tablosuna bakılarak işlem yapılmaz.

Bunun yerine;

Bazı sinyal programları ya da borsaların sunduğu bazı hizmetler vardır. Bu hizmetler, gerçekleşen emirleri gösterir. Mesela balina programı “whalehuntapp” bu iş için biçilmiş bir kaftandır.

Uygulama, gerçekleşen emirleri gösterir. Mesela 21,152 USDT’den 15 milyon USDT’lik bir alımın yapılmış ise balina sinyal programı kullanıcısını uyarır. Kullanıcı da destek ve direnç noktalarına bakar, eğer alımdan sonra herhangi bir değişiklik henüz gerçekleşmemişse analizini yaptıktan sonra alım ya da satım emri verir.

Bunun gibi birçok kripto para sinyal programı bulunmaktadır. Ancak bunların hiçbirinin garantisi olmadığını belirtmemiz gerekir. Bu yüzden her yatırımcının mutlaka temelde destek ve direnç noktalarını öğrenmesi, piyasa yorumlamayı bilmesi gerekir.

Sonuç olarak; Bitcoin derinlik tablosu tek başına alım-satım yapma kararı almak için etik bir şey değildir. Ancak alım-satımda büyük bir yardımcı olarak değerlendirilebilir.

Eğer kripto para yatırımı yapmayı ya da günlük trade etmeyi düşünüyorsanız mutlaka Kripto para teknik analiz eğitimi almanız, piyasa yorumlamayı bilmeniz ve en önemlisi de risk analizi yapmayı bilmeniz gerekir.

SSS

Bitcoin derinlik tablosu kesin sonuç verir mi?

Bitcoin derinlik tablosu ya da diğer altcoinlerin derinlik tabloları anlık olarak değişir ve garanti vermez.

Bitcoin derinlik tablosu nerede?

Bitcoin derinlik tablosu, borsaların profesyonel ekranında yer alır ve genellikle ekranın sağ ya da sol köşesinde olur.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz