Binance Yeni Girecek Coinler Nasıl Belirlenir?

Binance yeni girecek coinler, projeler üzerinde yapılan birtakım değerlendirmeler sonrasında, oylama sonucunda belirlenmektedir.

Dünyanın en güvenilir en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance, yeni girecek coinleri, yapılan oylama sonucu belirlemektedir.  2021 yılında da listelenecek çok sayıda yeni coinin olması, kripto para yatırımı yapanların, yeni listelenecek coinler hakkında araştırma yapmalarını etkiliyor. Peki, Binance yeni girecek coinler nasıl belirleniyor?

Binance, dünyanın en çok kullanılan ve en güvenilir kripto para borsaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Listelenecek her coin, belli bazı kriterlerden geçirildikten sonra yapılan oylama sonucu Binance’da listelenmeye başlar. Peki, hangi kriterler coinlerin listelenmesini etkiler?

Binance Yeni Girecek Coinlerin Belirlenmesi

Binance Yeni Girecek Coinlerin Belirlenmesi

Binance yeni girecek coinlerin belirlenmesinde önemli rol oynayan bazı etkenler vardır. Bu etkenler, bir anlamda Binance’in belirlediği kalite yönergeleridir. Bunlar;

 1. Projenin kalitesi
 2. Projenin sponsorları
 3. ICO düzenlemesi
 4. Piyasa hacmi
 5. Borsalardaki yeri

1- Projenin Kalitesi

Toplamda 5,500’ün üzerinde coin bulunmaktadır. 2008 yılında Satohsi Nakamoto öncülüğünde geliştirilen Bitcoin ve ardından Ethereum’un geliştirilmesi ile birlikte kripto paralar duyulmaya başlandı. Her geçen gün yeni bir projenin hayata geçirilmesi ve projelere ait tokenlerin borsalarda listelenmesi görülmeye başlandı. Ancak her borsanın genel olarak bir coini listelemeden önce projenin kalitesini temel ilke olarak baz alırlar.

Binance yeni girecek coinleri belirlerken de projenin kalitesini ön planda tutar. Mesela bazı kripto paralar, çok yüksek işlem hacmine sahip olmalarına rağmen herhangi bir projeleri bulunmaz. DOGE Coin, bunlardan biri olmasına rağmen Binance DOGE coini de listeliyor. Bunun nedeni de alttaki maddede inceleyeceğimiz projenin sponsorlarıdır.

Binance, projesi kaliteli olmayan bir coini listelemez. Güvenilir diğer kripto para borsaları da bu tutumu sergilemektedir. Çünkü projesi kaliteli olmayan coinler, bir süre sonra rağbet görmezler ve bu da listeleyen borsa için kariyerinin negatif etkilenmesine neden olur.

2- Projenin Sponsorları

Kripto paraların değerinin yükselmesindeki bir diğer önemli etken de proje arkasında yer alan sponsorlardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi DOGE coin, ciddi bir projesi olmayan bir coindir. Projenin kuruluşuna da baktığınızda bunu net bir şekilde görebilirsiniz.

Ancak bir kripto paranın değer kazanmasında önemli bir etken proje sponsorlarıdır. Mesela Bitcoin’in sponsorları oldukça fazladır, Ethereum, LINK coin ve bunun gibi piyasa değeri diğer shitcoinler (çöp coin) kadar düşmez.

Binance yeni girecek coinler belirlenirken de bu madde göz önünde bulundurulur. Eğer bir coinin sponsorları çok sağlam değilse, bu kripto paranın çok değer kazanamayacağını da gösterir ve bu da bir borsa için coinin yük olmasından başka bir şey ifade etmez.

3- ICO Düzenlemesi

Kripto para sahipleri ya da geliştiricileri, coinleri piyasaya sürmeden önce ICO düzenlerler. ICO, halka arz demektir. Henüz bir coin piyasaya çıkmadan önce ya da borsalarda listelenmeden önce halka arzedilir. Bu yöntem genellikle bir toplu finansman yöntemi olarak nitelendirilir.

Aslında ICO düzenlemesi, kripto paraya olacak rağbeti de gösterir. Çünkü halka arz edilirken satın alınan coinler gelecekteki fiyatının yönünü de belirler. Binance yeni girecek coinler belirlenirken buna da dikkat edilmektedir.

4- Piyasa Hacmi

Kripto paralarda yatırımcıların da en çok dikkat ettikleri ayrıntılardan biri coinin piyasa hacmidir. Piyasa hacmi düşük olarak kripto paraların değeri de düşük olur. Çünkü bu coinlere çok fazla yatırım yapan olmaz.

Binance, yeni listelenecek kripto paraları belirlerken token ya da coinin piyasa hacmini de göz önünde bulundurur. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi günümüzde ortalama 5,5000 altcoin bulunmaktadır ve bunların hepsinin piyasa hacmi yüksek değildir, hatta bazı coinlerin piyasa hacmi çok düşüktür.

Binance ya da diğer kripto para borsaları, bir coini listelemek için oylama yapmadan önce piyasa hacmini de göz önünde tutarlar ve buna göre değer gören bir kripto para ise listelemeye başlar.

5- Listelenen Borsalar

Kripto para borsalarının sayısı da kripto paralar gibi her geçen gün artmaya devam ediyor. Durum böyle olunca, kullanıcılar hangi borsaları kullanacakları konusunda bazen kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar. Aslında bir borsanın kaliteli olup olmadığını anlamak için listelediği kripto paralara da bakılabilir. Büyük borsalarda listelenmeyen coinlere yer veren bir borsanın tercih edilmesinin hiçbir geçerli mantığı yoktur.

Binance yeni girecek coinler belirlenirken, genel olarak tüm kripto para borsalarına bakmak yerine, daha çok kullanılan ve güvenilen kripto para borsalarını incelemektir.

Binance Yeni Girecek Coinleri Almanın Avantajları Nelerdir?

Kripto para yatırımcılarının üzerinde durdukları en önemli konulardan biri, Binance’da yeni listelenecek coinleri takip etmektir. Çünkü Binance yeni girecek coinler, kısa vadede daha yüksek kazanç sağlarlar. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Peki, Binance yeni girecek coinlerin avantajları nelerdir?

 1. Örneğin, Huobi Global’de listelenen ancak Binance’da henüz listelenmeye hazırlanan bir coinin fiyatı, listelenme gününde yükselmeye başlar. Doğru zamanda alan bir yatırımcı, Binance’da listelendiğinde çok yüksek kazançlar elde edebilir.
 2. Binance’de bir coinin listelenmesi, projesinin güvenilir olduğunu gösterir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Binance yeni girecek coinleri belirlerken, coinin güvenilirliğine ve kalitesine özen göstermektedir. Dolayısıyla listelediği bir coin için güven ile bakmak gerekir.
 3. Anlık alım satımlarda, Binance yeni giren coinler, daha yüksek kazanç sağlar.

Binance Yeni Girecek Coinlerin Dezavantajları

Elbette Binance girecek yeni coinleri takip etmek yüksek kazanç elde etmek için güzel bir alternatiftir. Fakat her yeni giren coini satın almak da mantıklı değildir. Çünkü bazen yatırımcının istemediği şeyler gerçekleşebilir ve bu da zarar etmeye neden olabilir. Yani Binance yeni girecek coinlerin dezavantajları da vardır. Peki, bunlar nelerdir?

 • Listelenme saatine çok az zaman kala başka bir borsadan satın almak, coinin daha da yükselmesini etkilemezse, listelemeden kısa bir süre sonra zarar etmeye neden olabilir.
 • Binance’da yeni listelenen coinlerin fiyatları anlık olarak olması gerekenden çok daha fazla yüksek olur. Fiyat yükselirken coin alımı yapmak, yatırımcının zarar etmesine neden olur.
 • Uzun vadede yeni çıkacak bir coini almak bazen çok mantıklı olmayabilir. Çünkü eğer proje sağlıklı değilse, ilerleyen dönemlerde yükselmesi de beklenemez.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Binance Liquid Swap Nedir, Nasıl Kullanılır?

Binance Güvenilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz