Binance Vadeli İşlem Nasıl Yapılır | Detaylı Anlatım Rehberi

Binance vadeli işlemler, riski yüksek ancak kazancı da bir o kadar yüksek olan bir kripto para ticaret türüdür.

Vadeli işlemler, yatırımcının seçtiği bir kripto parayı, belirli bir sözleşme tarihine kadar elinde tutarak, vadesi dolduğunda nakit olarak karşılığını aldığı ticaret modeline denir.

Binance Vadeli İşlemler Hesabı Nasıl Açılır?

Binance vadeli işlem hesabı açabilmek için standart bir kullanıcı hesabınızın olması gerekir. Hesabınız yoksa buraya tıklayarak Binance hesabı açabilirsiniz. Binance hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek Binance vadeli işlemler hesabınızı açabilirsiniz.

 1. Binance hesabınıza girdikten sonra öncelikle vadeli işlem yapabilmek için “Ayarlar” bölümüne girerek “Diller” seçeneğinden “İngilizce” seçin. Vadeli işlemler, kısa bir süre önce Türkçe dil desteğine kapatıldı.
 2. “Futures” (Vadeli işlemler) seçeneğine tıklayın, sizden bir referans kodu isteyecektir. Buraya “kaf” referans kodunu yapıştırarak %10 indirim kazanabilirsiniz. Ya da şuraya tıklayarak direkt hesabınızı açabilirsiniz.

 1. Bu işlemi yaptıktan sonra “Confrim” (Hesap Oluştur) butonuna tıklayın.
 2. Bu işlemi tamamladıktan sonra verdiğiniz e-posta adresine bir doğrulama e-maili gelecektir. Hesabınızı onaylamak için gelen linke tıklamanız yeterli olacaktır.
 3. Hesabınızı onayladıktan sonra “Futures” sayfasına girin, üst tarafta e-posta adresinizin ilk iki karakterini göreceksiniz.
 4. Binance vadeli işlem hesabınızı aktif etmek için sayfaya girdiğinizde karşınıza çıkacak ekrandan “Open Now” (Şimdi aktif et) seçeneğini tıklayın.

Vadeli İşlem Hesabı Nasıl Fonlanır?

Binance’te vadeli işlem açabilmek için yukarıdaki adımları takip ettikten sonra vadeli hesabınızı fonlamanız gerekir. Bunun için itibari para kullanamazsınız, spot hesabınızdaki varlığınızı transfer etmeniz gerekir. Aşağıda resimde gösterildiği gibi vadeli işlem hesabınızı fonlayabilirsiniz.

 1. Adım. “Futures” bölümünde aşağıdaki resimde gösterilen alana tıklayın.

2- Bu alana tıkladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi spot hesabınızdan vadeli hesabınıza varlık fonlayabilirsiniz.

transfer

Binance Vadeli İşlemler Ara Yüzü

Binance vadeli işlem yapmak için sayfaya girdiğinizde kullanımı İngilizce olarak karşınıza çıkacaktır. Burada çeşitli bazı araçlar bulunmaktadır. Bunların ne anlama geldiğini aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

Vadeli işlem ara yüzü

 • Gösterge fiyatını 1 numaralı alandan kontrol edebilirsiniz.
 • Sipariş defteri yani yatırımcıların açtıkları emirleri, 2 numaralı alandan görebilirsiniz.
 • Kaldıraç oranını düşürmek ya da yükseltmek için 3 numaralı alanı kullanabilirsiniz.
 • Ne kadarlık alım yapmak istediğinizi 4 numaralı alandan belirleyebilirsiniz.
 • Alım ya da satım (long-short) işlemi yapmak için ise 5 numaralı alanı kullanabilirsiniz.

Kaldıraç Nedir, Nasıl Ayarlanır?

Vadeli işlemlerde kaldıraç, kullanılacak varlığın katı karşılığında borç alarak işlem yapmaya denir. Örneğin 10 dolarlık bir varlığınız için kaldıraç oranınızı 1X yaptığınızda 10$’ın 1 katı tutarında bir işlem yapmış olursunuz. Bu durumda, piyasanın 1X düşmesi demek, varlığınızı eritmeniz anlamına gelir, aksi şekilde yükseldiğinde ise kazanacağınızı ifade eder. Kaldıracınızı ayarlamak için aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde ayar yapabilirsiniz.

Kaldıraç ayarlama

Gösterge Fiyatı ile Son Fiyat Arasındaki Fark Nedir?

Binance vadeli işlem yaparken, en sık kullanmanız gereken alan gösterge fiyatı ile son fiyattır. Son fiyat, sözleşmenin alınıp satıldığı son fiyat anlamına gelir. Yani alım satım geçmişindeki en son fiyat bu alandan görülür. Kar zarar ilişkisini hesaplamak için bu alanı kullanmalısınız.

Gösterge fiyatı ise fiyat manipülasyonlarını engellemek amacı ile tasarlanmış bir alandır. Fonlama verisi, birden fazla spot borsadan gelen fiyat verilerinin bir araya getirilmesi ile hesaplanmaktadır. Likidasyonlar ve gerçekleşmemiş PnL’i hesaplamak için gösterge fiyatı alanı kullanılır.

Vadeli İşlemlerde Teklif Türleri Nelerdir?

Vadeli işlemler, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi spot işlemlere göre çok fazla risk içeren işlemlerdir. Bilinçsizce kaldıracın kullanılması ve kulaktan dolma bilgilerle hareket edildiğinde, varlığın tamamı kaybedilebilir ya da büyük zararlar edilebilir.

Vadeli işlemlerde çeşitli bazı teklif türleri bulunmaktadır. Bunları daha yakından tanıyarak sağlıklı işlem yapabilirsiniz.

Binance vadeli işlemlerde 6 farklı teklif türü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Limit teklif: Limit teklif, yatırımcının kendi belirlediği bir limit fiyatla işlem açmasına denir. Yani örneğin BNB için 338,05$ seviyesinden bir alım emri verdiniz. Fiyat buraya geldiğinde eğer bu fiyattan satış emri veren başka bir yatırımcı varsa, BNB satın almış olursunuz.
 • Piyasa Teklifi: Piyasa teklifi, gösterge panelinde görülen fiyatlar arasından en iyi fiyattan alım ya da satım yapmaya denir. Limit tekliften farklı olarak fiyatı yatırımcı kendisi belirlemez, piyasa hareketlerine göre belirler.
 • Stop-Limit: Stop limiti, yatırımcıların vadeli işlemlerde en sık kullandıkları teklif tiplerindendir. Stop fiyatı, limit fiyatını tetikler ve limit fiyatı da limit fiyatının tetiklendiği fiyattır. Yani verdiğiniz stop fiyatına ulaştığında limit teklifi, emir defterine konulur.
 • Stop Piyasa: Stop piyasa stop limitinin bir benzeridir. Ancak burada yatırımcı fiyatı kendi belirlemez, piyasanın en iyi fiyatına göre stop limit belirler, fiyat bu alana ulaştığında bir piyasa fiyatını tetiklemiş olur.
 • Kar-Al-Limit: Vadeli işlemlerde, işlem açtıktan sonra eğer grafiğinizden emin iseniz satış fiyatını Kar-Al-Limit bölümünden belirleyebilirsiniz. Fiyat bu alana ulaştığında, alıcı bir yatırımcı bulunduğunda varlıklarınız otomatik olarak itibari paraya dönüşür.
 • Kar-Al-Piyasa: Bu da kar al limit ile aynı işlemdir. Ancak tek farkı, yatırımcı fiyatı kendi belirlemek yerine piyasadaki en iyi fiyatı belirler. Bunun için de alım defteri bölümü kullanılır.

Vadeli İşlemlerde Likidasyon (Likide) Nedir?

Vadeli işlemlerin en büyük riski de varlıkların tamamen erimesi yani likide olmasıdır. Peki, vadeli işlemlerde likidasyon nasıl gerçekleşir?

Örneğin BNB coine 300$’dan alım emri verdiğinizi varsayalım ve kaldıraç oranınız da X3 olarak belirlendi. Bu durumda, piyasa aşağı yönlü olarak hareket ederse ve “likidasyon fiyatı”na ulaşırsa, tüm varlıklarınızı eritmiş olursunuz. Bu yüzden vadeli işlem yapmadan önce mutlaka grafik analizi, temel analiz yapmanız gerekir. Eğer bu konuda kendinize güvenemiyor ya da güvenilir bir danışmanınız yoksa kesinlikle vadeli işlem açmayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Binance Spot Piyasa Nasıl Kullanılır?
Binance Earn Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here