Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Binance kaldıraçlı işlem, kripto para varlığınızın potansiyeline arttırmak için seçtiğiniz kaldıraç oranı kadar bakiyeniz arttırılarak işlem yapmaya denir. Örneğin 0,100 BTC bakiyeniz var diyelim, eğer 10x (yani 10 kat) kaldıraç oranı kullanırsanız, bu durumda 0,100 x 10= 1 BTC‘lik işlem yapabileceğiniz anlamına gelir.

Binance, kullanıcılarına ek özellikler sunarak daha fazla para kazanmalarını sağlayan, dünyanın en yüksek hacmine sahip, en güvenilir kripto para borsasıdır. Binance kaldıraçlı işlem de platformun kullanıcılarına sunduğu bir avantajdır.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Binance kaldıraçlı işlem nedir

Binance kaldıraçlı işlem, “vadeli işlemler” ya da diğer adıyla Binance Futures, varlığın katlarınca işlem açarak para kazanmaya denilir. Riski çok yüksek olmasına karşın, kaldıraçlı işlemlerde kazanç oranı da çok daha yüksektir.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç, İngilizce “lever” kelimesinden çevrilmiştir. Kişinin kendi özkaynağını kullanmak yerine borç para ile işlem yapmasına denir. Yani elinizde 10$ bir varlığınızın olduğunu düşünün, işlem yaptığınız kripto para ya da diğer finansal değerlerde, 10$’ın katınca işlem yapmanız anlamına gelir. Kripto paralarda kaldıraçlı işlemler, Binance platformu tarafından kullanıcılarına sunulmaktadır. Her kripto parada aynı kaldıraç oranları olmasa da X1’den başlayarak X125 oranlarına kadar kaldıraçlı işlem açılabilmektedir.

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Açılır?

Binance’de kaldıraçlı işlem yapabilmeniz için öncelikle “Futures hesabı” açmanız gerekir. Henüz Futures hesabınız yoksa, yüzde 10 ömür boyu komisyon indiriminden yararlanmak için tıklayın.

Binance’de futures işlem (kaldıraçlı işlem) yapabilmek için hesabınızın dil ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Daha önce Binance globalde Türkçe kullanımda “Vadeli işlemler” olarak yer almaktaydı. Son yapılan güncelleme ile birlikte artık Türkçe dil kullanımında vadeli işlemler görünmemektedir. Bu yüzden Binance kaldıraçlı işlem yapmak için öncelikle hesabınızın “Ayarlar” bölümüne girerek “Dil ayarları” bölümünden İngilizce diline çevirmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Binance Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Gerekli ayarları yaptıktan sonra artık kaldıraçlı işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Peki, kaldıraçlı işlem nasıl yapabilirsiniz, kaldıraçlı işlem ekranında gördüğünüz terimler ne anlama gelir?

Cross: Kaldıraçlı işlem ekranında göreceğiniz bu terim, varlıklarınızın tamamını kullanarak işlem açmanız anlamına gelir. Cross işlem açmak, kaybedilen pozisyonda likidasyon risklerini azaltır.

Isolated: İsolated marjin işlemi, yalnızca belirli kripto para birimlerinde belirli bir izole marj hesabında aktarılabilir, tutulabilir ve ödünç alınabilir. BTCUSDT izole marj hesabında sadece BTC ve USDT’ye erişebilir.

Open Orders: Bu bölüm, açtığınız emirleri görebileceğiniz ekrandır. Yani henüz alım ya da satımı gerçekleşmeyen açık emirleri bu bölümden görebilirsiniz.

Positions: Bu bölümde ise oluşan emirlerinizi görebilirsiniz. Yani long ya da short olarak açtığınız ve işlemde olan emirlerinizi bu ekranda görebilirsiniz.

PNL USDT: Bu bölümde, açık olan işlemlerinizdeki karlılık ya da zarar durumunu USDT bazında görebilirsiniz.

Size USDT: Kaldıraç oranınıza göre işlem yaptığınız toplam varlığı gösterir.

Margin USDT: işlem yapmak için kullandığınız toplam varlıklarınızı USDT bazlı gösterir.

ROE: yüzdelik olarak kar ya da zararınızı gösteren bölümdür.

Adjust Leverage: Bu bölümü, işlemde iken (karda iken) kaldıraç oranını yükseltmek ya da düşürmek için kullanabilirsiniz. Zararda iken kaldıraç oranını yükseltip düşüremezsiniz.

Stop Profit & Loss: Bu bölümden işlemi durduracağınız seviyeyi belirleyebilirsiniz. Örneğin 50,000$’dan BTC işlemi açtığınızı düşünelim, 51,000$’da satış yapılmasını istiyorsanız bu bölümden girebilirsiniz. Ancak verdiğiniz emirlerin gerçekleşmesi garantisi yoktur. Verdiğiniz fiyattan alıcı bulunmaması durumunda işlem gerçekleşmez.

Close Position: Bu bölümden ise işlemi manuel olarak durdurabilirsiniz. Mesela bir işlemde iken kazanç sağladığınız ve bu kazanç da sizi tatmin ediyorsa işlemi direkt kapatabilirsiniz ya da zararınız çok büyüyor ve daha fazla zarar etmek istemiyorsanız yine bu bölümü kullanarak işlemi kapatabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemde Long Nedir?

Long işlem açmak, bir grafiğin yükseleceğinden emin olunduğunda açılır. Futures işlemler, uzmanlık seviyesi gerektiren işlemlerdir. Teknik analiz ve temel analiz konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz, kesinlikle kaldıraçlı işlem açmamanızı öneririz.

Kaldıraçlı İşlemde Short Nedir?

Short pozisyon ise bir grafiğin düşeceğinden emin olunduğu durumlarda açılır. Örneğin BTC fiyatı anlık olarak 57,000$ seviyesinde ve siz artık bu seviyeden sonra geri düşeceğine emin iseniz short pozisyon açarsınız. Bu işlem de yine uzmanlık seviyesi gerektiren bir işlem olduğu için teknik analiz ve temel analiz konularında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz kaldıraçlı işlem açmamanızı önemle tavsiye ederiz.

Binance Kaldıraçlı İşlem Avantajları Nelerdir?

Kaldıraçlı işlemler, sadece kripto paralarda değil Forex piyasasında da yapılan işlemlerdir. Asıl amacı, düşük para ile yüksek paralar kazanmaktır. Yani avantajı olan bir işlemdir. Ancak bunun yanında dezavantajlarının da olduğunu söylemek gerekir. Peki, Binance kaldıraçlı işlem avantajları nelerdir?

  • Kaldıraçlı işlemlerde hem piyasanın düşüşünde hem de yükselişinde kazanç sağlayabilirsiniz.
  • Kaldıraçlı işlemlerde varlığınızdan daha yüksek parayla işlem açabilirsiniz.
  • Kaldıraçlı işlemlerde daha kısa sürede para kazanabilirsiniz.

Binance Kaldıraçlı İşlem Dezavantajları Nelerdir?

Kaldıraçlı işlemler, yüksek kazanç sağladığı gibi kısa sürede tüm varlıklarınızı kaybetmenize de neden olabilen bir ticaret tipidir. Peki, kaldıraçlı işlem açmanın dezavantajları nelerdir?

  • Grafik okuma konusunda yeteri bilginiz yoksa, kulaktan dolma bilgilerle çok kısa sürede varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.
  • Kaldıraçlı işlemler, varlığınzın katlarınca işlem açtığınız bir ticaret tipi olduğu için kaldıraç oranınızın yüksekliğine bağlı olarak riskiniz de çok yüksek olur.
  • Temel analiz ve teknik analiz konusunda yeteri kadar bilginiz yoksa işlem açmanız tamamen kumara dönüşür.
  • Yüksek kaldıraçlı işlem açmak, paranızın tamamını kaybetmenize neden olur.
  • Telegram, Twitter ya da diğer kanallardan paylaşılan grafiklere göre hareket etmek, tamamen zarar etmenize neden olabilir.

Binance Kaldıraçlı İşlemler Hangi Kripto Paraları Destekler

Binance kaldıraçlı işlemlerde, spot piyasasındaki her kripto parayı kullanamazsınız. Hali hazırda 171 adet kripto para kaldıraçlı işlemlerde yer almaktadır. BAKE, NKN, XEM, LRC, ZEC, LINA, YFII, RVN, QTUM, ETH, BTC, LTC, NEAR, ALGO, COTI, BAT, REN, BAND, TRX, HOT, ADA, AXS, OMG gibi kripto paralar vadeli işlemlerde işlem yapabileceğiniz kripto paralardır.

Binance Vadeli İşlemler Güvenilir mi?

Dünya genelinde 180’den fazla ülkede kullanılan Binance, en güvenilir kripto para borsalarından biridir. Binance tarafından desteklenen kaldıraçlı işlemlerde herhangi bir güven sorunu bulunmamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi avantajları ve dezavantajları olan bir işlem tipi olduğu için Binance kaldıraçlı işlem yaparken kullanıcının dikkatli olması gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Binance Komisyonsuz Para Yatırma

Binance Kredi Kartı İle Para Yatırma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here